Facebook Google+ Twitter

Gdańsk: Chór Aleksandrowa w ERGO Arenie

25 października 2011 roku, Gdańsk gościł rosyjski Chór, którego aktualna i pełna nazwa brzmi: "Dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Wasilewicza Aleksandrowa".

Członkowie Chóru Aleksandrowa i organizator P. Skulski. / Fot. Teresa NowakImponujący wielkością i nowoczesnością rozwiązań architektonicznych i technicznych, obiekt ERGO Arena w Gdańsku, 25 października 2011 roku gościł znany i ceniony przez publiczność całego świata, rosyjski Chór Aleksandrowa.

Zespół, którego członkowie z chwilą wejścia do jego składu, automatycznie otrzymują stopnie wojskowe. Dzieje się tak dlatego, iż geneza powstania Chóru dziedziczy tradycje wojskowe.

W październiku 1928 roku, kompozytor Aleksander Aleksandrow złożył ówczesnym władzom, propozycję stworzenia chóru zaspakajającego potrzeby kulturalne żołnierzy, pracujących przy budowie kolei transsyberyjskiej.Taniec rosyjski. / Fot. Teresa Nowak
Uzyskał wówczas zgodę władz. Grupa założycielska – jak objaśnił organizator tegorocznego tournee po Polsce, Piotr Skulski – liczyła 12 osób, w tym 2 tancerzy, 2 muzyków i oktet wokalny.

Dziś zespół liczy 200 osób, a repertuar obejmuje 2000 pozycji! Są to pieśni narodowe, ludowe, utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów muzyki poważnej i popularnej.

Kunszt wykonawców, śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy, zachwycająca interpretacja różnorodnego, trudnego repertuaru sprawia, że chór spotyka się z owacyjnym przywitaniem na całym świecie. Przez niemal 80 lat (minie w 2012 roku) istnienia, Chór Aleksandrowa zdobył wiele prestiżowych odznaczeń państwowych i muzycznych, a dorobek liczony ilością sprzedanych płyt, zaowocował złotymi krążkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 19.11.2011 00:24

Steniu, to było piękne wydarzenie. Mam nadzieję, że płyty przywiozę już niebawem. Fajnie, że napisałaś, szkoda tylko, że nie można było robić zdjęć, bo miejsca miałyśmy dobre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne kostiumy, no i dziewczyny w tych rosyjskich strojach! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kongresowej też wybrzmiało ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto Czerwone maki... z innego koncertu http://www.youtube.com/watch?v=HmGVg7Nw1XM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stefanio! I ja pozostaję pod wielkim wrażeniem występu chóru Aleksandrowa w łódzkiej Atlas Arenie. Gdyby była taka okazja - z pewnością poleciałabym na koncert jeszcze raz. Światowej klasy mistrzostwo wykonawcze i poziom artystyczny ansamblu powala z nóg i każe się zachwycać tym co artyści prezentują. U nas reakcja widowni był taka sama. Około 10.000 widzów na stojąco zgotowało artystom gorący aplauz. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
A
  • A
  • 29.10.2011 10:29

Marzy mi się by kiedyś wybrać się na Chór Aleksandrowa...Ech...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.