Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9462 miejsce

Gdańsk: Festiwalem wspomogli Pomorskie Hospicjum dla Dzieci

W sobotę 22 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Krasickiego 10 w Gdańsku Brzeźnie odbyła się impreza dedykowana Pomorskiemu Hospicjum dla Dzieci. Promował ją plakat z 7-letnim Alanem, podopiecznym hospicjum.

22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Monika Bojarczuk, kierownik biura Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci podczas Festiwalu Nauki i Zabawy w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica Sobotni Festiwal Nauki i Zabawy pt. "Podaruj nowy dzień” zorganizowany przez Zespół Szkól Ogólnokształcących nr 10 w Gdańsku Brzeźnie na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci wspomógł finansowo jego działalność, a zrazem wyzwolił w uczestnikach imprezy wrażliwość na potrzeby innych.

Akcję promował plakat z 7-letnim Alanem, podopiecznym hospicjum. Chłopiec choruje na zespół Cornelli de Lange - rzadką chorobę o podłożu genetycznym. W jego przypadku charakteryzuje się ona brakiem dłoni i przedramion, wadą wzroku, słuchu, uszkodzonym sercem i opóźnieniem umysłowym.

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 po raz pierwszy zaprosił nas do udziału w swoim wydarzeniu. Jest ono dedykowane Pomorskiemu Hospicjum dla Dzieci. Nauczyciele także uczniowie i rodzice chętnie włączyli się w jego organizację. Przygotowali m.in. ciasta na kiermasz, ręcznie malowane koszulki i prace plastyczne – informowała Monika Bojarczuk, kierownik biura Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci.

- U nas w szkole ważne są dwa elementy: nauka i zabawa - podkreśliła Anna Pisarewicz, koordynator akcji, nauczyciel historii w ZSO nr 10. - Dochodzi do tego trzeci element, jako szkoły integracyjnej: chęć niesienia pomocy innym. Połączyliśmy to w akcję. Nie przypuszczałam, że urośnie ona do tak wielkiej rangi - wielkiej imprezy: Festiwalu Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci - przyznała.

Z pomocą szkole przy organizacji festiwalu przyszli pozyskani sponsorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie ZSO nr 10 klas: I-III, IV-VI Szkoły Podstawowej nr 18, Gimnazjum nr 13, XXIII Liceum Ogólnokształcącego oraz szkolne kucharki. Jak wyjaśniła Pisarewicz dzieci i młodzież włączając się w akcję "mają niezłą lekcję". Uczą się empatii i wrażliwości. Poznają na czym polega współpraca i organizacji imprezy. - Tutaj dzieci rozwijają swoje talenty. Wystawiają je na kiermaszach - zauważyła nauczycielka.

"Chciałabym, by chore dzieci wyzdrowiały"

11-letnia Patrycja, uczennica IV klasy Szkoły Podstawowej nr 18 w ZSO nr 10 nie po raz pierwszy uczestniczyła w takiej imprezie. Jak powiedziała przyniosła ze sobą na kiermasz upieczone wspólnie z rodziną czekoladowe babeczki w kształcie serca. Na pytanie, co skłoniło ją do włączenia się w akcję Patrycja mówiła, że chciała pomóc. – Chciałabym, by chore dzieci wyzdrowiały – dodała.

22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 przy ul. Krasickiego 10, współorganizator Festiwalu Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. / Fot. Roman Gąsienica22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10 włączyli się w organizację Festiwal Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. / Fot. Roman Gąsienica22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Plakat promujący Festiwal Nauki i Zabawy "Podaruj nowy dzień" na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica


Aukcje zasilili m.in. wyrobami ze szkła artystycznego właściciele Galerii Grobla. Więźniowie Zakładu Karnego w Gdańsku wykonali wyroby rękodzieła.

- Wyroby więźniów, prace ręczne, przepiękne kwiaty z filcu, obrazy i ozdoby wiosenne zachęcały do ofiarności. Było, z czego wybierać – z zadowoleniem przyznała Bojarczuk.

Na uczestników festiwalu czekały m.in. kiermasze, warsztaty kulinarne i lepienia z gliny, gry, a także zagadki. Rodzice razem ze swoimi pociechami mogli układać kostki domina. Niewątpliwą atrakcją przygotowaną dla dzieci było malowanie twarzy. Otworzono kącik młodego artysty oraz "balonowe stoisko". Był też czas na angielską herbatę. Kto chciał mógł spróbować własnoręcznie przygotowanej lemoniady lub pierogów. Nie brakowało chętnych na domowe wypieki i różnego rodzaju żelki Haribo.

Współcześni herosi dla dzieci

W wydarzeniu na rzecz hospicjum wzięli udział między innymi studenci Koła Naukowego przy Katedrze Biofarmacji i Farmakodynamiki oraz studenci Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej przy Katedrze i Klinice Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przeprowadzili oni ciekawe warsztaty i pokazy. Ich uczestnicy mogli nauczyć się sporządzać maści i kapsułki, rozpoznawać surowce ziołowe, rozdzielać barwniki czy zobaczyć pokazy ratownictwa medycznego.

Do festiwalu dołączyli również aktorzy z Teatru Wybrzeże czytając dzieciom bajki. W programie wystawiono także przedstawienie szkolne „O królewnie, piekarczyku i sztuce pieczenia chleba”.

Oprócz Macieja Florka „Gleby”, zwycięzcy pierwszej edycji programu You Can Dance, Natalii Partyki, tenisistki stołowej, czterokrotnej mistrzyni paraolimpijskiej i trzykrotnej uczestniczki igrzysk olimpijskich: m.in. w Rio de Janeiro (2016), Sylwii Gruchały, florecistki, dwukrotnej medalistki olimpijskiej, Adrianny Dadci-Smoliniec, judoczki, mistrzyni Europy, olimpijki z Aten do wspólnej zabawy zaproszono hokeistów GKS Stoczniowiec Gdańsk i szczypiornistów Wybrzeża Gdańsk.

Atrakcją imprezy był występ szkolnej grupy mistrzowskich cheerleaderek oraz nauka Zumby.

22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Plan Festiwalu Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Plan Festiwalu Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Plan Festiwalu Nauki i Zabawy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica22.04.2017, Gdańsk Brzeźno. Baner Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10. / Fot. Roman Gąsienica

Festiwal Nauki i Zabawy to pierwsza taka akcja organizowana z rozmachem na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10. Wysoka frekwencja dobrze wróży festiwalowi. Możliwe, że będzie miał on charakter cykliczny. Wynika to ze słów Pisarewicz, która jego przyszłość uzależniła od wyników akcji. - Jeżeli sprawdzi się nasza pomoc i będziemy mieć tu swój sukces, to będziemy to kontynuować - mówiła koordynatorka.

- Na festiwalu było bardzo dużo osób - przyznał pan Piotr pracownik portierni ZSO nr 10. Pomogła pogoda. Ostatni goście wychodzili po godz. 14. Impreza trwała ponad 4 godziny - zauważył.

Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Na festiwalu prezydenta reprezentowała Ewa Kamińska, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podczas akcji udało się zebrać na rzecz podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci kwotę: 5277,50 zł i 10 $.

Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci działająca od 2008 roku na obszarze do 100 km od siedziby w Gdańsku Wrzeszczu zapewnia opiekę paliatywną w warunkach domowych blisko 40 podopiecznym. Hospicjum tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów rehabilitacji i psychologii, którzy dojeżdżają do nieuleczalnie chorych dzieci. Opieka jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w około 40 proc., pozostałe środki hospicjum pozyskuje we własnym zakresie. Fundacja obok opieki nad dziećmi pomaga najbiedniejszym rodzinom m.in. w spłacie zaległych rachunków czy zakupie leków.

Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci: al.Zwycięstwa 30, Gdańsk, tel. 665 864 242.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.