Facebook Google+ Twitter

Gdańsk, Gdynia i Sopot walczą o wspólny bilet komunikacji

Gdańsk, Gdynia i Sopot. Trzy miasta na Pomorzu, położone tak blisko, że jadąc w samochodzie nie widać kiedy przekraczamy ich granice. Jednak w autobusach nie jest już tak różowo.

Trójmiejskie środki transportu. | Fot. Adam Warżawa Dziennik Bałtycki.Od dziś, na wiatach przystankowych w całej aglomeracji wisieć będą ogłoszenia i plakaty przekonujące podróżnych o słuszności wprowadzenia wspólnego biletu dla całej aglomeracji. Marszałek województwa Jan Kozłowski chce powołać Związek Komunikacyjny, który zająłby się wdrażaniem idei biletu, a z czasem, przejąłby organizację komunikacji miejskiej na terenie Trójmiasta.

Przypomnijmy: Gdańsk, Gdynia i Sopot, mimo bliskiego sąsiedztwa od lat nie mogą doczekać się wspólnej komunikacji autobusowej. Mimo wielu obietnic, obywatele tych miast wciąż muszą kupować osobne bilety na podróżowanie środkami komunikacji publicznej. W Gdańsku, obowiązują bilety firmy ZKM Gdańsk, w Gdyni - ZKM Gdynia. Są to dwie niezależne firmy. Każda sprzedaje bilety na innych zasadach. W Gdańsku wciąż obowiązują tzw. "czasówki", czyli opłaty za czas spędzony na podróżowaniu. W Gdyni obowiązują taryfy strefowe.

O ile w samym Gdańsku i w centrum Gdyni problemów z odróżnieniem biletów i pojazdów nie ma, o tyle w Sopocie sytuacja mocno się komplikuje. Po Sopocie jeżdżą bowiem obaj przewoźnicy. Często ich trasy pokrywają się, a Bogu ducha winni pasażerowie często nie wiedzą (lub nie chcą wiedzieć), bilet której korporacji należy skasować... i tak od wielu lat. Mimo, że zapowiedzi i obietnic rozwiązania problemu było już wiele, dziś, powinniśmy być wyjątkowo dobrej myśli. Za niecały miesiąc wybory. Obyśmy nie musieli czekać do następnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.11.2006 21:00

Ten wspólny bilet to wielka porażka trójmiejskich samorządowców. Już od kilkunastu lat nie można się uporać z problemem wspólnych trójmiejskich biletów na komunikację miejską. Flaki się przewracają jak o tym słyszę. Lokalni politycy PO dostają po 60 do 85 procent poparcia, ale sprawa nieszczęsnych biletów wiecznie żywa. Trójmiasto ma jeszcze jedną śmiesznostkę komunikacyjną niezależną od lokalnej polityki, np. korporacja taksówkowa z Gdańska nie chce wysyłać taksówek do Gdyni. Rozumiem, że to na skutek walk korporacyjnych. Tak więc mimo, że Trójmiasto zewnętrznie uchodzi za jedną dużą, wspólną aglomerację to w rzeczywistości jest mało zintegrowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W takim razie, bede sie staral uzywac poprawnej formy, chociaz przed moze byl klopot. Nie tylko ze wzgledu na przezwyczajenie, lecz bardziej ze wzgledu na przekonanie sluchaczy/czytelnikow o poprawnosci tej niegramatycznej formy...

Dziekuje za przyblizenie mi sprawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.10.2006 01:48

Dziękuje temu kto usunął mój komentarz... Tylko chciałbym się zapytać czy był nie na temat :->?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłeś zaskoczony? Ja byłem w szoku. Drugie podobne słowo to - *oddziaływać (Wilga/Onet)
odziałuję rzad. oddziaływam, oddziałują a. oddziaływają; oddziałuj a. oddziaływaj; oddziaływałby, oddziaływano by*

Ludziska błędnie pisują *oddziaływujący* zamiast *oddziaływający*.

Opinia p. Malinowskiego -
Przekonujący i przekonywający. Niestety, nagminnie słyszy się formę przekonywujący, będącą kontaminacją imiesłowów przekonujący i przekonywający. Z pewnością wiele osób spyta, dlaczego musimy mówić przekonywający. Otóż dlatego, że czasownik przekonywać odmieniał się kiedyś według wzorca przekonywam, przekonywasz, przekonywa, a dziś częściej według wzorca przekonuję, przekonujesz, przekonuje. Po prostu koniugacja -uję, -ujesz, -uje jest częstsza. Od pierwszych form tworzy się imiesłów przekonywający, od drugich - przekonujący. Na tej samej zasadzie mówimy oddziałujący, ale oddziaływający. Są jednak takie czasowniki, jak np. odnotowywać, podsumowywać, przerysowywać, rozstrzeliwać, przemyśliwać, od których imiesłowy brzmią odnotowujący, podsumowujący, przerysowujący, rozstrzeliwujący, przemyśliwujący, a więc z końcówką -wujący. Być może więc z czasem, pod wpływem podobnego brzmienia, formy przekonywujący, oddziaływujący i inne zostaną zaaprobowane przez językoznawców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

gut - moj ewidentny blad, za ktory musze przeprosic
Mirnal - jestem lekko zaskoczony, sam tez bylem pewien, ze jest to poprawne okreslenie.

Nie wiem jeszcze jak, ale sprobuje poprawic.

A co do samego tematu - od dluzszego czasu, po trosze z przymusu, interesuje sie sprawami komunikacji publicznej.
Sprawa wspolnego biletu to prawdziwy fenomen. Praktycznie co kilka tyogndi pojawiaja sie nowe klopoty, ktorych pokonanie, jak sie okazuje, wymaga nieslychanie duzo czasu. Pamietam jeszcze, jak to za opoznienia obwiniano SKM, jaoby nie byla zainteresowana tym projektem.

Z innej beczki - ciekawa sprawa z karta miejsca w Gdansku i elektronicznymi biletami w Wejherowie. O ile mi wiadomo "czytniki" tych biletow nie sa ze soba kompatybilne, a oba miasta wydaly niezle sumy na wdrozenie systemow...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*plakaty przekonywujące podróżnych* - jednak *przekonywające* lub *przekonujące*; sam jeszcze dwa lata temu tak pisałem, bo byłem święcie przekonany, że jest dobrze...
Od kilku lat Trójmiasto dyskutuje o wspólnym bilecie na wszystkie komunikacyjne pojazdy miejskie, w tym kolejkę. I nic. W tymczasie rozpoczęto i zakończono by ze dwie drugie wojny św. i pozmieniano by klikanaście granic w Europie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.10.2006 20:19

"W Gdańsku, obowiązują bilety firmy ZKM Gdynia, w Gdyni - ZKM Gdynia" ->?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.