Facebook Google+ Twitter

Gdańsk. Historyczna pamiątka nadal na etacie

Do końca 2011 roku miały zostać wymienione w Gdańsku wszystkie tramwaje typu 105Na na nowe - niskopodłogowe. Zgodnie z planem gdańszczanie mają do dyspozycji 35 najnowszych tramwajów PESA Swing. Mimo to stare tramwaje nadal funkcjonują.

Tramwaje typu 105Na miały zniknąć do końca 2011 roku. Licencja: Creative Commons 3.0. / Fot. Marcin Czapnik„Do końca przyszłego roku, znikną wszystkie przestarzałe pojazdy - kilka z wagonów 105Na pozostanie wyłącznie jako historyczna pamiątka na stanie ZKM.” - pisał prezydent Paweł Adamowicz na swoim blogu 8 sierpnia 2010. To samo głosiły plakaty, które wisiały w tramwajach kilka miesięcy przed końcem zeszłego roku. Rzeczywistość jest jednak inna - po Gdańsku nadal jeżdżą stare tramwaje, mimo że sprowadzenie nowych poszło zgodnie z planem (według informacji podanych na stronie www.zkm.pl, ostatni tramwaj PESA przyjechał do Gdańska w nocy z 19 na 20 grudnia 2011).

Przyczynę takiego stanu wyjaśnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska: „Miasto Gdańsk chce wycofać z eksploatacji wszystkie tramwaje 105Na, jednak wysokie koszty zakupu nowych tramwajów powodują, że ZKM decyduje się na egzemplarze używane. Obecnie ZKM prowadzi bardzo zaawansowane rozmowy z jednym z zachodnioeuropejskich miast na zakup 16 składów tramwajowych, które zostaną zmodernizowane - przerobione na pojazdy z częścią niskopodłogową.” Pawlak mówi także, że przyczyny należy upatrywać w obecnym kryzysie ekonomicznym oraz ograniczonych finansach ZKM i miasta: „Kryzys finansowy spowodował, że zachodnie miasta wycofują się lub przekładają w czasie sprzedaż swoich tramwajów. (...) Zakup nowych pojazdów, których cena waha się od 8 do 10 mln zł za sztukę, przekracza możliwości finansowe zarówno spółki ZKM, jak i budżetowe miasta (budowa nowych linii tramwajowych).”

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.