Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9625 miejsce

Gdańsk: Mieszkańcy zaniepokojeni wycinką drzew. Hotel w Brzeźnie?

Mieszkańcy gdańskiego Brzeźna zaniepokojeni widokiem powalonych drzew u zbiegu al. Hallera z Drogą Zieloną wezwali policję. Zastanawiają się czy wycinka ma związek z projektem nowelizacji ustawy o ochronie przyrody i budową hotelu.

2017.03.07, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno

Od ubiegłego piątku w gdańskim Brzeźnie na działce położonej u zbiegu al. Hallera z Drogą Zieloną leżącej przy wjeździe do nadmorskiej dzielnicy od strony Wrzeszcza trwa wycinka drzew.

– Od lat nic się tu nie działo. A teraz nagle zaczęto wycinać drzewa – mówi pani Danuta, od 50 lat mieszkająca w Brzeźnie, która o wycince drzew dowiedziała się od koleżanki. – Przyszłam prosto po pracy żeby zobaczyć, co się tu dzieje – wyjawia brzeźnianka. Dodała, że podobna sytuacja miała miejsce na prywatnych działkach w Łebie. Wycięto tam dziesiątki drzew z terenów chronionych pod budowę hotelu.

Piły pracują dalej

Informacja o wycince drzew w Brzeźnie, u zbiegu al. Hallera z Drogą Zieloną zgłoszona przez mieszkańców Brzeźna na policję trafiła do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku.

- To teren prywatny. Nic tu nie poradzimy – stwierdziła policjantka z Komisariat Policji VI w Gdańsku Nowym Porcie wezwana na interwencje po rozmowie z ochroniarzem firmy Securitas nadzorującej teren przy al. Hallera 227.

- Czy na drzewach były gniazda? Trudno powiedzieć. Widziałem tu kosy i sójki - informuje policjantów pan Aleksander, który wracając w piątek po południu z uczelni zdziwił się widokiem powalonych drzew. - O co tu chodzi? – pyta.

I dodaje: To zapewne konsekwencja obowiązującej od 1 stycznia zliberalizowanej ustawy "Lex Szyszko".

- Na ul. Słowackiego właściciel działki też wyciął kilkadziesiąt drzew – wtrąca przechodzień. - Podobno chce sprzedać ją pod budową hotelu. Pewnie tu też coś będą budować.

Wezwani policjanci z Nowego Portu na miejsce zgłoszenia udali się ponownie następnego dnia, w sobotę rano.

- Byliśmy na wizji lokalnej. Teren jest oczyszczany. Czynności są w toku. Sprawa jest prowadzona – informują.

2017.03.03, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno2017.03.04, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno2017.03.03, Gdańsk Brzeźno. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno


Zespół do spraw wycinek

O przeprowadzonej wizji lokalnej urzędników z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku informowała także inspektor Beata Gibka. – Nie jesteśmy wstanie ocenić siedliska ptaków przy usuniętych drzewach. Zbadaliśmy pnie. Jesteśmy w trakcie ustalania. Na wyniki kontroli mamy 30 dni.

Wydział Środowiska gdańskiego Urzędu Miasta stworzył specjalny zespół reagowania i kontroli na sygnały od mieszkańców, którzy podejrzewają naruszenie prawa w przypadku wycinki drzew.

Informację w tej sprawie można zgłosić telefonicznie do Wydziału Środowiska pod nr tel. 58/323 68 86 bądź drogą mailową na adres: wosr@gdansk.gda.pl.

Jak zapewnia dyrektor Maciej Lorek, żaden sygnał nie pozostanie bez odpowiedzi, a w razie potrzeby zostanie wdrożona procedura wyjaśniająca. Zgłoszenia będą traktowane jako anonimowe. W przypadku wszczęcia procedury wyjaśniającej, zgłaszający nie będzie ujawniony.

Zgodnie z przepisami

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o ochronie przyrody nie wolno wycinać zieleni bez zezwolenia, gdy na przykład jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, albo na drzewach są czynne gniazda ptasie z gatunków chronionych w okresie lęgowym ptaków od 1 marca do 15 października, bądź teren jest objęty opieką konserwatora zabytków. Nie wolno wycinać drzewa, które jest pomnikiem przyrody.

2017.03.03, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno2017.03.04, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno2017.03.03, Gdańsk Brzeźno al. Hallera. Miejsce pod nową inwestycję Atal Baltic Towers / Fot. Straż Obywatelska Brzeżno


Plan zagospodarowania

Działka przy al. Hallera w Brzeźnie, na której dokonano wycinki drzew należy do prywatnego inwestora Zbigniewa Juroszka prezesa firmy Atal.

W 2010 roku został opracowany dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje budowę dwóch budynków o wysokości 40 metrów.

- Mają tu stanąć dwa 12-piętrowe budynki – informuje ochroniarz z firmy Securitas nadzorującej obiekt.

Informacje potwierdza Klaudia Szulfer, Specjalista ds. Sprzedaży Mieszkań z gdańskiego Biura firmy Atal.

Pod koniec maja ubiegłego roku inwestor rozpoczął starania o wydanie decyzji środowiskowej. Na jesień miał uzyskać pozwolenie na budowę.

Atal Baltic Towers będzie składała się z dwóch budynków: apartamentowca i aparthotelu. Będzie tam łącznie około 250 mieszkań. Inwestycja wbudowana w pozostałości sosnowo-brzozowego zadrzewienia ma być dostępna w 2019 roku. Sprzedaż mieszkań ma ruszyć w drugiej połowie 2017 roku.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szanowny Autorze prosze o uzupelnienie czy sprawa tej wycinki wyjasnia sie w jakims kierunku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czy choc jedna interwencja policji przyniesie ukaranie kogos za wycinkę w okresie lęgowym ktory jest od 1 marca do 15 pazdziernika itd. Bo po scieciu drzew trudno na nich juz znalezc gniazda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli urząd Gdańska wydał zezwolenie na budowę to czy ktoś widział duże drzewa rosnące w salonie ,kuchni ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.