Facebook Google+ Twitter

Gdańsk nie chce pomnika bohatera młodzieży socjalistycznej

Radni Gdańska jednogłośnie postanowili usunąć z miasta pomnik Janka Krasickiego. Decyzja ta podzieliła mieszkańców okolicy. Rzeźba stanęła na jednym z najpiękniej położonych osiedli mieszkaniowych ponad trzydzieści lat temu.

Podobizna Janka Krasickiego / Fot. Ewa KowalskaKiedy na początku lat 70. ubiegłego wieku zaczęło powstawać ekskluzywne, otoczone lasem osiedle mieszkaniowe, zwane osiedlem Młodych, decydenci postanowili wybrać mu patrona. Został nim ówczesny symbol patriotyzmu, założyciel Związku Walki Młodych, członek Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, Janek Krasicki. Wkrótce też jego podobizna, wyrzeźbiona w kamieniu przez  Wiktora Tołkina, stanęła przy ulicy Józefa Chełmońskiego. Pomnik wrósł w krajobraz zielonego osiedla …

Panie Janku, my już pana nie chcemy

W 1993 r. emerytowany pracownik Politechniki Gdańskiej, prof. Zbigniew Szczerba wystąpił do Rady Miasta z inicjatywą usunięcia z osiedla wstydliwego pomnika. Jego propozycję poparła znaczna część mieszkańców osiedla, ale przez  kilkanaście lat nie doszło do głosowania radnych nad projektem odpowiedniej uchwały.

Nam ten pomnik nie przeszkadza

Przyzwyczaiłam się już do niego - mówi Maria Chmielowska mieszkanka osiedla - owszem, wulgarne napisy są denerwujące, ale czy nie szkoda publicznych pieniędzy na usuwanie pomnika? A zresztą zastanawiam się czasami, kto jest autorem tych bazgrołów, przecież postać Janka Krasickiego jest dzisiejszej młodzieży zupełnie obca - dodaje pani ChmielowskaMarię Chmielowską rażą napisy na pomniku / Fot. Ewa Kowalska

Podobnego zdania jest spacerujący ulicą Chełmońskiego, dziewięćdziesięciodwuletni Franciszek Wrzeszykowski - Nie przeszkadza mi ten kamień. Pamiętam jak go tutaj stawiali. W tym czasie pracowałem w komisie na ul. Długiej. Były w nim bardzo ekskluzywne towary, przywożone z Zachodu. Przyszedł kiedyś klient chcący kupić prezent dla rzeźbiarza Wiktora Tołkina, którego dzieło miało być odsłonięte na „Osiedlu Młodych”, na moim osiedlu - uśmiecha się pan Franciszek

Krzyżyk został postawiony

- Decyzja Rady Miasta o usunięciu pomnika zapadła i nie powinna budzić wątpliwości - mówi inspektor z Zakładu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Grzegorz Boros - wszak wszyscy wiemy, kim był Krasicki. Trudno dzisiaj powiedzieć, kiedy dokładnie pomnik zostanie usunięty, ponieważ najprawdopodobniej trzeba będzie rozpisać przetarg, ale z całą pewnością do czerwca zniknie z ul. Chełmońskiego. Będzie wywieziony do Galerii Sztuki Socrealizmu  w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce pod Lublinem - dodaje inspektor.

Nie są jeszcze znane koszty całego przedsięwzięcia. Jedno jest pewne, Krasickiego czeka długa podróż, wszak do Kozłówki jest ponad 400 km drogi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

A co powiedzieć o twórcach napisów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też tak uważam. Wpisał sie przecież w krajobraz. Powinno sie jednak zmienić treść informacji o tej postaci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda usuwać. Powinien pozostać, chociażby jako wspomniana przestroga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nikt ni pomyślał, aby przypisać do tej ponurej i dość starej twarzy innego faceta? I poprostu zmienić tablicę z nazwiskiem. Taniej, praktyczniej a i dzieło twórcy pod młot nie pojdzie. :):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne!! :-) Tekst jest perfekcyjnie obiektywny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lidio/Ida, mam nadzieję, że z treści informacji nie wynika mój stosunek do sprawy pomnika, a jedynie z komentarza pod nią :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo, w Warszawie na jednej z kamienic w Śródmieściu "przyczaiła się" tablica poświęcona Jankowi Krasickiemu. Jest na takiej wysokości, że niewtajemniczeni nie mają pojęcia o jej istnieniu :-). I nie mówię tego, jako adwokat J.K., bo mi z nim nie po drodze; rozumiem intencje Twoje i Zbyszka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbyszku/zibi, rozumiem Ciebie :) Wychowałam się w niedalekim sąsiedztwie pomnika, tuż za wałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomnik Janka sobie stał i jakoś niespecjalnie przeszkadzał. Aktualnie większość ludzi traktuje go jako punkt orientacyjny, jako element krajobrazu.
Pomnik ma pewnien styl, jest dobrze wpasowany w otoczenie. Szkoda go. Wiem, kto to był Krasicki, nie jestem za wysławianiem jego dokonań. Ale tego typu pomnik po zmianie tablicy na dokładniej opisującą postać i jej działania - mógłby zostać. Mógłby zostać jako przestroga, jako miejsce pamięci po ludziach pokrzywdzonych przez totalitarny system.

Nie będę tęsknił za Krasickim, ale za pomnikiem Janka - owszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

- JP II nie chciał pomników, tylko niektórzy chcą być tak samo "pamiętani", jak on i mu stawiają...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.