Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21211 miejsce

Gdańsk: nowy rok - nowe ceny biletów komunikacji

Od 7 stycznia obowiązywać będą nowe ceny biletów jedno przejazdowych i okresowych w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Władze miasta chcą, by wzrost ceny biletów jednorazowych, a obniżka okresowych, zachęciła mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy roku 2007, w Gdańsku toczyła się dyskusja na temat wzrostu cen biletów komunikacji miejskiej. Do tej pory za przejazd biletem jednorazowym 10 minutowym płaciliśmy 1,40 zł, od połowy stycznia 2008 roku cena ta ma wzrosnąć do 2 zł. Natomiast bilet sieciowy ważny przez miesiąc ma kosztować 110 zł, o 23 zł mniej niż aktualnie.Autobus ZKM w Gdańsku. / Fot. Małgorzata Michnowicz

Taryfa czasowa, która obejmuje Gdańsk, przy podwyżce na przejazdy tramwajem lub autobusem po raz kolejny dała znak, że jest kłopotliwa dla mieszkańców. Bo na bilecie 10 minutowym ciężko jest gdziekolwiek dojechać. Aby dostać się do strategicznych punków miasta należy liczyć się z tym, że czas na przejazd wydłuży sie ponad 10 min, a to oznacza, że albo trzeba kupić drugi bilet, albo po prostu kombinować. A tu jeszcze ceny biletów jedno przejazdowych mają wzrosnąć o 40 proc.

- Skoro wiem, że aby dojechać do jakiegoś miejsca potrzebuję 12 -13 min., to zaczynam kombinować, by nie musieć kasować kolejnego biletu. Nie będę płacić kolejne 1,40 za 2 minuty. Tym bardziej, że jak się wchodzi do naszej komunikacji miejskiej, to ręce opadają: brud, tłok i spóźnialstwo kierowców. I ja mam jeszcze drożej za to płacić? Ten kto to wymyślił, wozi się zapewne eleganckim samochodem z klimatyzacją i nie ma zielonego pojęcia, jak w rzeczywistości nieprzyjemna jest jazda autobusem lub tramwajem - skarżyła się pani Urszula, pasażerka ZKM.

Problem został rozstrzygnięty poprzez uchwałę Rady Miasta Gdańska, zgodnie z którą od 14 stycznia 2008 r. z biletem o wartości 2 zł przejedziemy 15 minut. Wraz z tą zmianą znikną bilety 30 min., a na ich miejsce pojawią sie 45 minutowe w tej samej cenie 2,80 zł.

Władze miasta chcą, by wzrost ceny biletów jednorazowych, a obniżka okresowych, zachęciła mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Czy tak się stanie, okaże sie w najbliższych miesiącach nowego roku.

Nowe ceny biletów

Jednorazowe
- 15 minutowe - 2 zł (dziś 10 min. - 1,40 zł)
- 45 minutowe - 2,80 zł (dziś 30 min. - 2,80 zł)
- 60 minutowe - 4,20 zł (bez zmian)
- 24 godzinny - 9,10 zł (bez zmian)

Bilety okresowe od pn. do pt.
- do 6 przystanków - 35 zł (dziś 37 zł)
- do 12 przystanków - 53 zł (dziś 57 zł)
- do 20 przystanków - 69 zł (dziś 74 zł)
- powyżej 20 przystanków - 96 zł (103 zł)

Bilety okresowe ważne cały tydzień
- do 6 przystanków - 44 zł (dziś 47 zł)
- do 12 przystanków - 66 zł (dziś 71 zł)
- do 20 przystanków - 88 zł (dziś 94 zł)
- powyżej 20 przystanków - 100zł (dziś 118 zł)
- sieciowy - 110 zł (dziś 132 zł)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Najlepsze, jest to, że Gdańsk jest jednym z ostatnich miast w Polsce, gdzie są czasowe bilety!!! Jedziesz na bilecie na 30min, ale musisz sie przesiąść, to i tak kasujesz kolejny, bo przecież zgranie tramwajów to jakaś abstrakcja. Ludzie jest XXI wiek. Poza tym jak sie podnosi ceny to chcemy przynajmniej wiedziec za co??? Bo autobusy nadal jeżdżą bez klimy, a w tramwajach to nawet nie ma zegara na kasownikach i nawet nie można sprawdzić jak długo jedziesz. Bravo za bilet metropolitalny !! A apropos informacji jak długo możesz jeździć na starych biletach, to jak sie nie DOKOPIESZ do tego na ich oficjalnej stronie to się nie dowiesz!!! Albo może sie dowiesz jak pan kontroler po 15-tym pomacha ci mandacikiem przed oczami !!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za obywatelską informację :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Espenkruger ludzie będa kombinować bez względu na to ilo minutowe bedą bilety, tu chodzi bardziej o to, że te 5 czy15 minut więcej na nowych biletach pozwala dojechać do strategicznych punków miasta. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak teraz ktoś będzie jechał 17 min. też będzie kombinował, bo to teraz będą 2 minuty ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.01.2008 13:28

(+) za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) "Natomiast bilet sieciowy ważny przez miesiąc ma kosztować 110 zł, o 23 zł mniej niż aktualnie" - rozumiem, że sieciowe semestralne też stanieją ? To dla mnie dobra wiadomość :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

oczywiście Oranje, ale jak planowy przejazd trwa własnie 12 minut, to wtedy zaczynaja się kombinowanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tak sie tylko wydaje, że bilety czasowe są dobrym rozwiazaniem. Cały Gdańsk na to narzeka:) A w Gdyni się śmieją ;)

"Aby dostać się do strategicznych punków miasta należy liczyć się z tym, że czas na przejazd wydłuży sie ponad 10 min, a to oznacza, że albo trzeba kupić drugi bilet, albo po prostu kombinować"

A nie liczy sie czasem planowy czas jazdy autobusu? Na każdym przystanku jest opis minutowy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O matko, jak drogo.
W Warszawie bilety mają zdrożeć, ale póki co jeżdżę ulgowym 50% przez miesiąc za 33 złote i dopłacać muszę tylko do nocnych i podmiejskich.
Natomiast same bilety czasowe to fajny pomysł. Nie dopłaca się za przesiadki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.