Facebook Google+ Twitter

Gdańsk: Obchody 25. rocznicy przyznania Wałęsie Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-05 11:50

Międzynarodowa konferencja "Solidarność dla przyszłości" jest głównym punktem obchodów 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla.

W gdańskich uroczystościach wezmą udział goście z kraju i zagranicy. Wsród nich duchowy przywódca Tybetańczyków - Dalajlama, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i premier Donald Tusk.

Lech Wałęsa powiedział Radiu Gdańsk, że dobrze pamięta poranek tamtego 5 października i chwile oczekiwania na decyzję komitetu noblowskiego. W towarzystwie kilku przyjaciół pojechał wtedy na Kaszuby, sto kilometrów od Gdańska. Jak wyjaśnia, chodziło o wyciszenie i odizolowanie od dziennikarzy. Po otrzymaniu Nobla przed 25 laty Lech Wałęsa powiedział, że nagrodę rozumie jako skierowaną do całego polskiego świata robotniczego, którego był reprezentantem.

Wałęsa zdecydował też , że po odbiór nagrody do norweskiego Oslo 10 grudnia pojedzie jego żona Danuta z 13 letnim synem Bogdanem. Sam obawiał się, że może w drodze powrotnej nie zostać wpuszczony do kraju.

Konferencji " Solidarność dla przyszłości" towarzyszy także forum młodych. Uczestniczy w nim młodzież z różnych państw, zainteresowana tematyką społeczną

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.