Facebook Google+ Twitter

Gdańsk: Olbrzymi dźwig podniesie hełm z figurą Zygmunta Augusta

Na czwartek rano przełożono montaż odrestaurowanego hełmu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku wraz z figurą króla Zygmunta II Augusta. Do operacji podniesienia 8,5 tonowego elementu, użyty będzie olbrzymi dźwig samochodowy.

 / Fot. Jarosław JakubczakZałamanie pogody, silny wiatr i wyładowania atmosferyczne, uniemożliwiły pracę dźwigu w środę. Operację podnoszenia hełmu przełożono na czwartkowy poranek na godzinę 8.

Po wyładowaniach atmosferycznych maszyna nie może pracować przez minimum 3 godziny, gdyż na olbrzymiej konstrukcji gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Silny wiatr również nie ułatwia wykonania precyzyjnej operacji.

Żuraw samochodowy Demag AC 500, który stoi przy ratuszu w Gdańsku, jest w stanie podnieść nawet 500-tonowy ładunek. Jego wysięgnik ma długość prawie 100 metrów. Podnoszona konstrukcja ma 15 metrów wysokości i waży 8.5 tony. Operator dźwigu będzie musiał wykazać się dużą precyzją.

Sześć tirów przewoziło osprzęt, między innymi: elementy podnośnika, stalowe płyty, na których podpiera się dźwig, oraz balasty. Szacowana wartość dźwigu to blisko 10 mln. zł, a godzina jego pracy wyceniona jest na około 15 tysięcy złotych.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.