Facebook Google+ Twitter

Gdańsk. Są pieniądze na przebudowę kanału Raduni

Za ponad 154 miliony złotych w najbliższym czasie zostanie przebudowany kanał Raduni na odcinku od gdańskiego Zaroślaka do granicy Pruszcza Gdańskiego. Inwestycja ma zapobiec powodzi, podobnej do tej sprzed 10 lat.

Kanał Raduni w gdańskiej dzielnicy Lipce / Fot. Artur Andrzej/Creative Commons CC0 1.0Kanał Raduni to sztuczne połączenie rzeki Raduni i Motławy. Został zaprojektowany i wykonany w XIV wieku przez Krzyżaków. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Wieloletnie zaniedbania przy kanale oraz ulewne deszcze spowodowały w 2001 roku przerwanie wałów i zalanie dzielnic Gdańska położonych wzdłuż kanału - przede wszystkim Oruni Dolnej.

Władze Gdańska chcą, aby taka sytuacja nigdy się nie powtórzyła. - Taka inwestycja, choć niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta, jest mało spektakularna. Jej realną wartość poznaje się dopiero, kiedy musi się sprawdzić w warunkach zagrożenia powodzią - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Przebudowa kanału Raduni obejmie odcinek 7,1 km (od gdańskiego Zaroślaka do granicy z Pruszczem Gdańskim). W ramach prac między innymi kanał zostanie poszerzony, wykonane zostaną umocnienia, uszczelnione skarpy oraz podwyższone wały przeciwpowodziowe. Remont obejmie również 9 kładek dla pieszych.

To pierwsza w historii miasta inwestycja, która w całości zostanie sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych. 85 procent funduszy będzie pochodzić z Unii Europejskiej, zaś pozostałe 15 proc. dołoży Skarb Państwa. Wczoraj władze Gdańska podpisały stosowaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt ma zostać zrealizowany do 2014 roku.


Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

serron
  • serron
  • 22.07.2011 19:30

@Jerzy Makieła ma pan rację. O to chodzi właśnie. A ten niżej nie zna nie wie to o czym gada ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kanał w tej chwili nie pełni żadnej funkcji użytkowej, ale przez swoje położenie "zbiera" to co spływa z górnego tarasu Gdańska. Trójmiasto ma specyficzne położenie, z jednej strony Zatoka Gdańska, wąski pas lądu i wzgórza morenowe. Na wzgórzach morenowych wzdłuż obwodnicy wybudowano hipermarkety z wielkimi wyasfaltowanymi parkingami... Gdy jest ulewa, woda nie ma gdzie wsiąkać i z tych parkingów rusza w dół ulicami które zamieniają się w rzeki no i nieszczęście gotowe:-((((

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam Gdańska. Nie wiem też jaką role pełni kanał. Sama nazwa wskazuje, że jest to twór sztuczny. Co więc takiego się stało, że myśl człowieka spowodowała dla niego samego klęskę? Może jej podłoże wcale nie leży w samym kanale?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.