Facebook Google+ Twitter

Gdańsk: Seria wyłudzeń. Seniorka nie dała się oszukać "na córkę"

84-letnia mieszkanka Gdańska Brzeźna w miniony czwartek odebrała niepokojący telefon. Oszustka próbowała wyłudzić od kobiety pieniądze na stosowaną ostatnio metodę „na córkę”. Policja apeluje o zachowanie czujności.

Rośnie ilość prób wyłudzeń. 84-letnia seniorka z Brzeźna zachowała czujność i nie dała się oszukać oszustom. / Fot. Roman Gąsienica Do zdarzenia doszło w miniony czwartek, 26 listopada w gdańskiej dzielnicy Brzeżno. Po południu do starszej kobiety zadzwonił telefon.

- W słuchawce odezwał się damski głos podający się za córkę. Rzekomo spowodowała ona wypadek samochodowy i przebywa na komisariacie. Ma zapłacić policjantowi 10 tys. złotych, który w jej imieniu przekaże pieniądze osobie poszkodowanej w wypadku w zamian za wycofanie sprawy, a co za tym idzie uniknięcie długoletniego więzienia – informuje pani Stefania, która nie dała się jednak oszukać.

W ostatnich dniach coraz częściej słyszy się o tego typu oszustwach, których ofiarą padają starsze osoby. Policja apeluje, by kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Funkcjonariusze informują też, że nie uczestniczą w przekazywaniu pieniędzy, o czym przypomniała sobie w trakcie rozmowy z kobietą z drugiej strony słuchawki seniorka z Brzeżna.

- Dwa dni temu oglądałam program w telewizji, w którym wskazywano, że policja nie ma prawa brać ani przekazywać żadnych pieniędzy. Jeżeli ktoś podaje się za policjanta i żąda pieniędzy to znaczy, że się za niego podszywa – mówi czujna 84-latka.

Kobieta, którą próbowano oszukać, zaraz po odłożeniu słuchawki skontaktowała się z córką. Następnie z rodziną zadzwoniła na policję zawiadamiając o próbie wyłudzenia.

W ciągu dwóch lat funkcjonariusze z Komisariatu VI Policji w Gdańsku przy ul. Kasztanowej 6, który swoim zasięgiem obejmuje dzielnice: Brzeźno, Nowy Port, Letnica i Zielony Trójkąt odnotowali jedenaści zgłoszeń dot. oszustw. W roku 2015 będzie ich pięć. Wśród nich są wyłudzenia dokonane. Policji znany jest przypadek dwukrotnego wyłudzenia pieniędzy od tej samej osoby. Wysoką stratę, bo 70 tys. złotych poniesiono w Brzeźnie.

– Pani przypadek dowodzi, że policyjne apele nie "poszły na marne" – powiedział w rozmowie ze zgłaszającą próbę oszustwa pozytywnie zaskoczony policjant z referatu operacyjno-rozpoznawczego Komisariatu VI Policji w Gdańsku.

Miesiąc wcześniej funkcjonariusze z Komisariatu VI spotkali się z seniorami w Dziennym Domu Pomocy „Pod Cisem” przy ul. Sterniczej 2 w Gdańsku Brzeźnie. Starszym osobom przybliżono sposoby działania oszustów m.in. metodą "na wnuczka" i "na policjanta" oraz poinformowano, jak postępować w przypadku zagrożenia wskazując skuteczne sposoby poprawienia swojego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Policjanci przekazali również seniorom informacje o numerach alarmowych.

Jak podaje policja z roku na rok rośnie liczba wyłudzeń. W ciągu ostatnich dni w Trójmieście doszło do kilku prób wyłudzeń. Pomysłowi oszuści próbowali okraść starsze osoby na tzw. wnuczka, policjanta czy pracownika wodociągów. Policja prosi o zachowanie czujności i radzi, by nie podejmować pochopnie decyzji o przekazaniu pieniędzy nieznajomej osobie. Zaleca także stosowanie zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z obcymi. W szczególności gdy zadzwoni do nas telefon z prośbą o pomoc finansową.

Każdy przypadek próby wyłudzenia pieniędzy należy zgłaszać pod numer telefonu alarmowego 997.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oszustwa na wnuczka, policjanta, zgubioną saszetkę zawierają w sobie "element pracy umysłowej". Co tu jeszcze wymyśleć nowego?. Na co jeszcze ludzie się nabiorą?
Chociaż "stare numery" mimo że zdążyła im urosnąć broda ciągle jeszcze się udają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Informacje w tekście warte rozpropagowania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.