Facebook Google+ Twitter

Gdańsk stara się o wpisanie na listę UNESCO

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-07 11:21

Najcenniejsze gdańskie zabytki mają szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego.

Fot. Dziennik BałtyckiTak wynika z oceny, jakiej dokonała przedstawicielka UNESCO - Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Ostateczna decyzja za rok.

- Badano oryginalność obiektów, ich znaczenia dla świata - mówi dr Marian Kwapiński, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. - Na osobie, która sprawdzała zgodność rzeczywistości z wnioskiem złożonym przez miasto, duże wrażenie zrobiła Stocznia Gdańsk.
Idea wniosku brzmi: Gdańsk - miasto wolności i solidarności. Oprócz stoczni, zgłoszono m.in. Kościół Mariacki i Kaplicę Królewską, Ratusz Głównomiejski, bramy - Zieloną i Złotą, a także Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście.
Z Pomorskiego jedynie Zamek w Malborku figuruje na Liście UNESCO. Umieszczenie tam zabytku, nie wiąże się z przyznaniem jakichkolwiek funduszy. Jest to jednak wydarzenie prestiżowe, znacznie ułatwiające pozyskiwanie pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej.
Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego znajduje się ponad 800 obiektów, aż ponad 400 z Europy. To sprawia, że niełatwo będzie tam umieścić Gdańsk. Tym bardziej, że w bieżącym roku znalazł się tam inny obiekt z Polski - wrocławska Hala Stulecia.

Spostrzeżenia z kontroli zostaną w lutym przedstawione ekspertom UNESCO. Decyzja zapadnie w przyszłym roku, na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa w Nowej Zelandii.

Kazimierz Netka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2006 22:29

Mam nadzieję, że się uda, bo Gdańsk na pewno na to zasługuje. Naprawdę jedno z najpiękniejszych polskich miast. Szczęście, że udało się Gdańsk odbudować i nie podzielił losu Szczecina, gdzie na miejscu dawnej starówki mamy gomułkowskie bloki, bez klimatu, bez uroku, beznadzieja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Połowa z wymienionych obiektów już dawno powinna być na tej liście! Skandal, że jeszcze nie ma. Kto zaniedbał? Jeszcze pewnie komuna...
Twierdza Wisłoujście jest zamknięta? To nie powinni wciągać na listę, ponieważ na liście powinny być obiekty do podziwiania (czynnego).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzymam kciuki, a jednocześnie życzę mieszkańcom Trójmiasta i turystom, żeby Twierdza Wisłoujście została wreszcie udostepniona do zwiedzania. Jest fantastyczna, byłam, widziałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.