Facebook Google+ Twitter

Gdańsk uczci Rok Chopinowski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-14 17:52

Specjalny cykl koncertów zaplanowała Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w związku z obchodzoną w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Data przyjścia na świat największego polskiego kompozytora nie jest dokładnie znana. On sam twierdził, że urodził się 1 marca 1810 roku. Natomiast w księgach parafialnych zapisano, że miało to miejsce kilka dni wcześniej - 22 lutego. Nawiązując do tych dat gdańska filharmonia organizuje cykl koncertów. Pierwszy już w kolejną niedzielę - 21 lutego. Następnego dnia będzie można usłyszeć muzykę kompozytora graną na fortepianie z 1849 roku - mówi dyrektor Filharmonii Bałtyckiej Roman Perucki. Wystąpi dwóch laureatów konkursu chopinowskiego - Nelson Goerner i Dang Thai Son. Towarzyszyć im będzie XVIII-wieczna Orkiestra, którą poprowadzi Frans von Brüggen.

Recitale fortepianowe i dwa koncerty symfoniczne odbędą się na przełomie lutego i marca z udziałem laureatów i jurorów Konkursu Chopinowskiego. W Gdańsku wystąpią między innymi: Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, Alberto Nosé oraz wspomniani już Nelson Goerner i Dang Thai Son.
Kolejne specjalne spotkania z muzyką Chopina będą miały miejsce w wakacje i jesienią. W listopadzie zaplanowano Gdańską Jesień Pianistyczną, natomiast na przełomie lipca i sierpnia organizowane będą codziennie koncerty fortepianowe. Muzyka będzie transmitowana i słyszana nad Motławą - na Tragu Rybnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.