Facebook Google+ Twitter

Gdańsk upamiętni ofiary stanu wojennego!

Prezydent Gdańska zareagował na inicjatywę dwóch uczennic, dotyczącą ufundowania tablicy, upamiętniającej ofiary stanu wojennego. 8 października o kłopotach pomysłodawczyń pisały Wiadomości24.pl, a parę dni później temat podjął Dziennik Bałtycki.

Plac Solidarności fot. Ewa KowalskaLink do artykułu przesłany został do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a po telefonicznej rozmowie Wiadomości24.pl z Pawłem Adamowiczem,   prezydent poprosił o zajęcie się sprawą Marcina Sylwańczyka - szefa referatu kultury. Okazało się, że to nie fundusze, a sprawy formalne stanowiły problem. Liczba procedur, których należało dopełnić, żeby płyta pamiątkowa zawisła najpóźniej 13 grudnia, nie rokowała dobrze. Jednak dzięki osobistemu zaangażowaniu Marcina Sylwańczyka i Alicji Wieczorek udało się pokonać wszystkie trudności i dzisiaj redakcja Wiadomości24.pl otrzymała informację, że tablica z napisem „Ofiarom stanu wojennego” jest już przygotowywana do odsłonięcia.Mur, na którym zawiśnie tablica fot. Ewa Kowalska

Obecnie ustalany jest dokładny program uroczystości. Pewne jest, że rozpocznie się 13 grudnia, w południe, na placu Solidarności. Wezmą w niej udział mama i siostra zabitego 17 grudnia 1981 r. Antoniego Browarczyka oraz Ewa Baturo i Agata Głombiowska, które rozpoczęły całą akcję.  

Po uroczystości, o godz. 13.00, w siedzibie Nowego Ratusza nastąpi uroczyste rozpoczęcie projektu przygotowanego przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Projekt dotyczy badań nad źródłami z okresu stanu wojennego. Planowane są też   wystąpienia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz  nowego dyrektora  IPN w Gdańsku, dr. Mirosława Golona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.12.2006 11:01

Bardzo ładne zdjęcie pomnika trzech krzyży :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajnie:) oby wiecej razy wladze interesowlay sie zdaniem mlodych obywateli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo , niesamowite jest to zdjęcie z placu Solidarności .
Cieszy ,ze inicjatywy obywatelskie znajdują pozytywny finał,a dodatkowo ,gdy są to inicjatywy młodych ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam to! GRATULACJE!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.