Facebook Google+ Twitter

Gdańsk. W 25 lat po przyznaniu Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla

- Wierzę, że XXI wiek może być czasem pokoju. Potwierdza to choćby fakt, że tak wielu ludzi chciało wziąć udział w tym spotkaniu - to słowa, wypowiedziane przez jednego z uczestników zorganizowanej wczoraj w Gdańsku konferencji Forum Młodych.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. / Fot. Artur HossaKamil Durczok pięknie po angielsku powitał przybyłych noblistów i pozostałych gości. Zaproponował, by po 25 latach od przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie porozmawiać raz jeszcze o Solidarności, ale już nie tylko w kontekście związku zawodowego, ale szerszym, solidarności pomiędzy narodami.O. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, również powitał dostojnych Gości, a także uczestników Expresu Solidarności. Dodał, że na szczególny szacunek zasługują ludzie, którzy swoje życie oddali sprawie pokoju. A prawdziwym znakiem pokojowej walki o wolność są w Gdańsku stoczniowe żurawie.

Co uderzało w wypowiedziach wszystkich zaproszonych noblistów, to krytyka, nieraz bardzo ostra, kapitalizmu. Wszyscy podkreślali brak duchowej głębi i zło, które polega na coraz głębszym podziale na tych, co maja wszystko, i na obywateli drugiej kategorii. W tych warunkach budowanie solidarności zarówno między obywatelami jednego państwa, a także między narodami jest bardzo trudne, o ile nie niemożliwe. Bo z wyobcowania i biedy rodzi się terroryzm, o czym wcześniej, na konferencji prasowej, wspomniała Szirin Obade.

Najbardziej radykalnie wyraził to Adolfo Perez Esquivel, noblista z Argentyny. Według niego, kapitalizm jest zły i znajduje się w kryzysie. Powoduje ubóstwo wielu grup ludzi, a to prowadzi do kryzysu tożsamości. Wprawdzie człowiek nie może ograniczyć się tylko do odżywiania ciała, ale co zrobić, gdy nawet ta elementarna potrzeba nie jest zaspokajana? W ten sposób globalizacja prowadzi do dominacji, kiedy to w rękach nielicznych gromadzi się całe bogactwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

zgadzam się z Tobą, Jerzyku324. To bez klasy, nawet jeżeli sie zalozy że mało ktory facet zniesie gdy się tak dużym szacunkiem otacza wroga;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem bardzo mile zaskoczona. Gratuluję ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładne sprawozdanie z uroczystości, jednak ja chciałbym wskazać na jeden fakt, którego nie pokazałaś. Na uroczystościach tych zabrakło Prezydenta Rzeczpospolitej, który mógł powitać dostojnych gości. On jednak wolał zrobić unik, niektórzy nazywają to ucieczką, i wyjechać do Azji aby tylko nie uczestniczyć w uroczystościach swego " wroga". Uważam to za małostkowe i nie licujące z urzędem Prezydenta "wszystkich polaków"

Komentarz został ukrytyrozwiń

„jeżeli jesteś prawdziwym przyjacielem, musisz jasno wykazywać błędy”.
choćbym chciała, nie widzę błędów do wykazania.
świetna relacja.
a że L.Wałęsa dużo mówił, no cóż był gospodarze, to był JEGO wieczór.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.