Facebook Google+ Twitter

Gdańsk - większe mieszkanie, więcej śmieci?

Gdańscy radni uważają, że opłata za wywóz śmieci powinna być uzależniona od powierzchni mieszkania.

 / Fot. SuperTank17/CC BY-SA 3.0 Władze Gdańska po wielu przymiarkach postanowiły uzależnić wysokość opłaty za wywóz śmieci od metrażu mieszkania. Wybór metody naliczania nowych opłat za wywóz śmieci od wielu miesięcy wzbudzał wiele dyskusji. W grę wchodził między innymi ryczałt i opłata zależna od ilości zużycia wody. Każde z tych rozwiązań wzbudzało różne wątpliwości. Wydaje się jednak, że opcja zaproponowana obecnie jest najgorsza z możliwych.

Jeżeli koszt wywozu śmieci skalkulowano w wysokości 0,66 zł od każdego metra kwadratowego powierzchni mieszkania, to bez trudu można wyliczyć, że samotna osoba mieszkająca w lokalu o powierzchni 45 m2 zapłaci 29,70 zł miesięcznie. Jest to kwota około trzy razy większa od dotychczas obowiązujących stawek. Oczywiście w wielu przypadkach zdarza się też tak, że samotne osoby, często renciści i emeryci, zajmują znacznie większe lokale. A zatem będą musiały płacić proporcjonalnie więcej. W skrajnym przypadku (radni ustalili górną granicę na 110 m2 ) może ich to kosztować nawet 72, 60 zł.

Ok, ktoś może powiedzieć, że w przeciętnym mieszkaniu zamieszkuje zwykle więcej niż jedna osoba. Owszem, najczęściej tak właśnie bywa. Metraż mieszkania nie przekłada się jednak w żaden sposób na ilość wyprodukowanych śmieci. Na pewno sensowniejsze byłoby wyliczenie opłaty proporcjonalnej do zużycia wody w danym lokalu.

Sądzę, że władze miasta nie miałyby żadnych trudności z pozyskaniem takich danych od Saur Neptun Gdańsk. Ostatecznie to przecież radni miejscy przegłosowują rokrocznie podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Alternatywą jest założenie prywatnej firmy skupującej śmieci, które przerabiała by na coś pożytecznego, np. po zmieleniu mogłaby je sprzedawać kopalniom do zamulania chodników do czego dotychczas stosowano wydobywany z ziemi żwir.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne rozumowanie radnych w Gdańsku. Śmieci produkują ludzie, a nie mieszkania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas też się płaci od ilości osób, a w dodatku wychodzi to taniej niż do tej pory płaciliśmy w najtańszej firmie na rynku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas jest wspólnota mieszkaniowa . Tak zarząd jak i mieszkańcy pilnują aby za sublokatorów nie płacili inni . W takim przypadku włodarze miasta mają rację .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdańscy włodarze tłumaczą, że wiele osób nie melduje się i dlatego trudno jest ustalić ich faktyczną ilość w poszczególnych mieszkaniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niesprawiedliwe . U nas za śmieci płaci się od ilości lokatorów w danym mieszkaniu . Logiczne ,że np 4 osobowa rodzina generuje więcej śmieci niż dwuosobowa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.