Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5607 miejsce

"Gdańsk wielokulturowy" - Białoruś

Gdańsk to miasto wielu narodowości, o których zazwyczaj wiemy niewiele, albo nie wiemy nic. Dlatego też 11 września o godz. 17 w Filii Gdańskiej, odbyło się spotkanie z kulturą białoruską w ramach projektu "Gdańsk wielokulturowy".

Gdańsk wielokulturowy - literatura i kultura białoruska. / Fot. Małgorzata MichnowiczNa terenie Gdańska zamieszkują przedstawiciele mniejszości ukraińskiej, niemieckiej, rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej, żydowskiej, ormiańskiej, duża grupa Kaszubów oraz nieliczne grupy etniczne Tatarów, Romów, Łemków i Karaimów. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach projektu "Gdańsk wielokulturowy" organizuje spotkania z literaturą i kulturą różnych narodowości.

Pierwsze spotkanie odbyło się 11 września w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42) pod flagą białoruską. Historię Białorusi przedstawiła nam Helena Głogowska, historyk, politolog i autorka książki "Białorusini na Wybrzeżu Gdańskim". Pani Helena w swój wykład historyczno-kulturalny wplotła opowieść o białoruskim poecie Mikołaju Dworzeckim.

Pani Helena Głogowska prowadząca wykład na temat poety Mikołaja Dworzeckiego. / Fot. Małgorzata MichnowiczMikołaj Dworzecki urodził się w 1903 roku w miejscowości Ikaźń w prawosławnej rodzinie chłopskiej. Jego życie od młodzieńczych lat mieszało się z trudnymi wydarzeniami na Białorusi. Pierwsza wojna światowa wybuchła, gdy miał 18 lat. To właśnie wtedy zaczął pisać wiersze. Tworzył je w języku rosyjskim. Gdy był starszy, został przewodniczącym koła Białoruskiego Instytutu Gospodarki i Kultury (BIGiK) w Ikaźni. Była to organizacja społeczna mająca na celu szerzenie białoruskiej oświaty i kultury, dzięki której odbywały się występy, odczyty, koncerty nie tylko o historii białoruskiej, ale również o gospodarce i rolnictwie. W 1939 roku, gdy na ziemię białoruską weszła armia sowiecka, Mikołaj Dworzecki wierzył w poprawę kultury i oświaty, jednak nadzieje te zostały rozwiane. Wielokrotnie był aresztowany i prawie rozstrzelany. W czasie II wojny światowej zginął co czwarty Białorusin i z 555 literatów pozostała tylko setka. Odrodzenie Białorusi nastąpiło pod koniec 1988 roku, kilka miesięcy wcześniej zmarł Mikołaj Dworzecki.

Andrzej K. Waśkiewicz mówiący parę słów o tomiku wierszy Mikołaja Dworzeckiego. / Fot. Małgorzata MichnowiczPani Głogowska przeplatając wątki historyczne z życiem poety, stworzyła ciekawą opowieść, w której pomógł jej Andrzej K. Waśkiewicz, autor książek, redaktor wielu czasopism i tomików poezji. Wypowiedzi tych dwóch osób miały również na celu promocję tomiku poezji Mikołaja Dworzeckiego pt. „Tam i tu”, którego fragmenty przeczytała pani Helena. Na spotkanie przybyło wielu ciekawych gości: przewodniczący Komisji Kultury i Sportu Rady Miasta Gdańska Marek Bumblis, polski politolog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego Andrzej Chodubski, pisarz i znawca Gdańska Grzegorz Niewiadomy oraz rodzina Mikołaja Dworzeckiego.

Na koniec spotkania, jako wypełnienie historii Białorusi, można było wysłuchać koncertu białoruskiego barda z Mińska Alesia Kamockiego, absolwenta szkoły muzycznej i filozofii. Artysta sam pisze swoje utwory, które oscylują zazwyczaj wokół tematyki miłosnej, lirycznej lub religijnej.

Następne spotkanie w ramach projektu Gdańsk wielokulturowy, odbędzie się 18 września o godz. 17 w Filii Gdańskiej. Tematem spotkania będzie kultura rosyjska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ bo bardzo mnie interesuje teren na wschód od Polski, szkoda tylko, że nie mogłem tam być (odległości!!!)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.09.2008 20:08

plus z podziękowaniem :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej o Białorusi: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Niewiele wiemy o kulturze Białorusi.
Media epatują wciąż Łukaszenką. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) niestety miałam być 11 w Gdańsku, ale nie wyszło... Na drugi termin (18) też nie mam większych szans. Ech.
Dzięki Gosiu! :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.