Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wyjątkowa podróż zabytkowym tramwajem nad morze [ZDJĘCIA]

Roman Gąsienica
Roman Gąsienica
Zabytkowy tramwaj Konsal N z 1952 roku w Gdańsku Brzeźnie (Gałczyńskiego), 16-17 czerwca 2017 r.
Zabytkowy tramwaj Konsal N z 1952 roku w Gdańsku Brzeźnie (Gałczyńskiego), 16-17 czerwca 2017 r. Roman Gąsienica
W miniony piątek i sobotę (16-17 czerwca) po Gdańsku kursował historyczny tramwaj z 1952 roku. Przejażdżka wpisana w ramy 14. edycji Fląder Festiwalu była możliwa dzięki spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Miastu Gdańsk.

W wyjątkową podróż po Gdańsku można było się wybrać za sprawą 14. edycji Fląder Festiwalu, na którego potrzeby w weekendowe popołudnie w piątek 16 czerwca (dwa razy) oraz w sobotę 17 czerwca (trzy razy) na gdańskie tory z pętli Strzyża PKM do pętli Brzeźno Plaża wyjechał tramwaj Konstal N z 1952 r. spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Na trasie przejazdu można było wsiąść i wysiąść z wagonu na każdym z przystanków. Tramwaj kursował w g. od 17 do 22. Przejazd był bezpłatny.

Tramwajem nad morze

Zabytkowy tramwaj oprócz dowozu chętnych na największy na Pomorzu bezpłatny festiwal muzyki alternatywnej odbywający się na plaży obok brzeźnieńskiego mola umożliwił gdańszczanom i turystom zwiedzenie miasta z zupełnie z nowej perspektywy. Poza tym dzięki dodatkowym przejażdżkom po Brzeźnie pozwolił odkryć piękno popularnego niegdyś kurortu chlubiącego się najstarszym kąpieliskiem Wybrzeża Gdańskiego.

Historyczny wagon kursował na brzeźnieńskich liniach następującą trasą: Brzeźno Plaża (pętla) – Dworska – Al. Hallera (Czarny Dwór) – Uczniowska (Gdańska) – Gdańska – Sternicza – Brzeźno (Gałczyńskiego) – Mazurska – Wczasy.

Podczas przejażdżki po Brzeźnie było można zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Trasa prowadziła m.in. obok jednorodzinnej wilii z wieżyczką z końca XIX wieku otoczonej okazałymi dębami i jesionami przy ul. Sterniczej 2, ceglanego budynku, który w latach 1918-1949 pełnił rolę domu wczasowego – willa „Renata” przy ul. Gdańskiej 17, obiektu dwu- i trzykondygnacyjnego z bogato dekorowaną werandą od strony linii tramwajowej przy ul. Gdańskiej 8 (przed 1945 r. mieścił się w nim hotel „Gorky), skweru zdrojowego, parku im. Haffnera i plaży w Brzeźnie, Domu Zdrojowego, kościoła Św. Antoniego i terenu po dawnej brzeźnieńskiej nekropolii (1923-1948) u zbiegu al. gen. Hallera i ul. Nadmorski Dwór, a także popularnego w latach 90. nocnego klubu Balladyna, czy powstającego przy wjeździe do Brzeźna osiedla Atal Baltica Towers.

Miłośnicy Brzeźna

Przy okazji festiwalowego przejazdu pasażerowie otrzymali od Miłośników Brzeźna naklejki i zakładki zachęcające do odwiedzania nadmorskiej dzielnicy Gdańska. Na trasie rozdawano również program brzeźnieńskich festiwali.

- W tym roku przygotowaliśmy dla podróżujących naklejki: „I Love Brzeźno” i zakładki: „Wpadaj do Brzeźna o każdej porze!” - mówi Dorota Kuś z Inicjatywy Społecznej Miłośników Brzeźna, członek zarządu Rady Dzielnicy. – W zeszłym roku z zakładkami „Brzeźno / Brösen" rozdawaliśmy kartki pocztowe „Brzeźno Kurort" z widokiem popadającego w ruinę Domu Zdrojowego. Dla porównania na pocztówce zestawiliśmy jego wygląd z 1900 r. z 2016 r. Kartki wypisane przez pasażerów wysłaliśmy prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Był to kolejny spontaniczny pomysł mojej koleżanki Agnieszki – dodaje.

- Kartki poskutkowały – dopowiada Marcin Łukjanowicz z Inicjatywy Społecznej Miłośników Brzeźna, zastępca przewodniczącego Rady Dzielnicy. – Nareszcie przedstawiono pomysł na zagospodarowanie Domu Zdrojowego. Wkrótce poznamy kolejne szczegóły na ten temat podczas briefing prasowego władz Miasta. Rada Dzielnicy Brzeźno otrzymała na nie zaproszenie.

Sentymentalna podroż

Z przejażdżki zabytkowym tramwajem po Brzeźnie licznie korzystali także sami mieszkańcy dzielnicy. Fotografując się na tle przedstawiciela licznej serii pierwszych budowanych po II wojnie światowej wagonów stanowiących w latach 60. XX wieku podstawowy typ tramwaju w polskich miastach chcieli zatrzymać to ważne dla nich wydarzenie w czasie.

Kursujący po Brzeźnie czerwony wagon wzbudzał również zainteresowanie wśród dzieci. Ich uwagę zwróciło drewniane wnętrze i motorniczowie w granatowych mundurach. Jeden z nich otwierał drzwi, a drugi obracał korbą sterując wagonem.

- Tramwajem jechałam dwa razy – przyznaje 11-letnia Nikola, uczennica 4. klasy Szkoły Podstawowej nr 20 w Gdańsku. – Zrobiłam zdjęcia i nakręciłam filmy tel. komórkowym.

- Najlepszy jest ten spod tramwaju – wtrąca kolega Nikoli zdradzając pomysłowość dzieci.

Wyjątkowa podróż zabytkowym tramwajem sprawiła, że przez chwilę pasażerowie mogli poczuć się jak mieszkańcy dawnego Gdańska.

- Dla mnie była to sentymentalna podroż w czasie – przyznaje ze wzruszeniem pani Iwona, od 50-lat mieszkanka Brzeźna. – Już po raz drugi skorzystałam z tej możliwości. W ubiegłym roku z okazji „Flądra” pojechałam Ringiem z 1930 r. Te tramwaje mają duszę.

W piątkowe popołudnie zabytkową N-ką można było objechać Brzeźno aż 11 razy, a w sobotę 9. W ostatni kurs powrotny z pętli Brzeźno Plaża do pętli Strzyża PKM historyczny wagon ruszył o godz. 21.40.

Konstal N z 1952r

Wagon nr 11 został wyprodukowany w 1952 r. w Wytwórni Konstrukcji Stalowych KONSTAL w Chorzowie. Jest kopią niemieckiego wagonu Kriegsstraßenbahnwagen (KSW), opracowanego na potrzeby wojenne.

N-ka, jako tramwaj liniowy kursowała po Gdańsku od 1952 do 1982 r. Adoptowany na wagon gospodarczy służy do 2001 r. Po 4. latach w 2005 roku odbudowano wagon w Warsztatach Głównych ZKM w Gdańsku Sp. z o. o. przywracając mu pierwotny układ konstrukcyjny i wygląd.

Tramwaje N są najdłużej eksploatowanymi tramwajami w Polsce po II wojnie światowej. Do dziś 2 N-ki służą liniowo w Bytomiu. W innych miastach posiadających komunikację tramwajową wagony N używane są w charakterze wozów technicznych, albo tak jak w przypadku Gdańska wyremontowane zasilają zbiory taboru historycznego. Tramwajów silnikowych N wyprodukowano łącznie 516 szt. N-ki budowano między innymi w Stoczni Gdańskiej.

ZOBACZ:
Fląder Festiwal / Gdańskie Autobusy i Tramwaje
http://fladerfestiwal.pl/ / http://www.gait.pl

Inicjatywa Brzeźno / Rada Dzielnicy Brzeźno
http://ibrzezno.pl/ / http://www.radadzielnicybrzezno.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto