Facebook Google+ Twitter

Gdańska Straż Miejska - subiektywna ocena mieszkanki miasta

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-03-30 12:08

„Gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz...” – słowa kultowej piosenki "Niepokonani" zespołu Perfekt najtrafniej opisują to, co dzieje się wokół Straży Miejskiej w Gdańsku.

Emocje zajścia, które miało miejsce w Parku Reagana w Gdańsku (gdzie podobno strażnicy miejscy nakazali właścicielce psa biegać wokół radiowozu) rzeczywiście opadły. Co prawda, dyskusje na lokalnych, internetowych forach toczą się dalej, trudno jednak nie zauważyć, że sprawa kobiety, psa i strażników została definitywnie rozstrzygnięta za sprawą oświadczenia właścicielki czworonoga. Biegała, bo chciała uniknąć przeziębienia i nikt jej do niczego nie zmuszał. Logiczne? Niby tak. Dlaczego zatem powyższa sytuacja wzbudziła tak wiele kontrowersji i podzieliła gdańszczan? Z bardzo prostej przyczyny.

Prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości posiadają jedynie przedstawiciele organów państwa, upoważnionych do tego na mocy ustaw. Zakres i sposób dokonywania czynności legitymowania nie jest dowolny, lecz ściśle określony. Straż Miejską do podejmowania działań upoważnia ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o strażach gminnych [Dz. U. 1997.123.779 ze zm.] oraz szereg aktów wykonywawczych. Gdańska Straż Miejska została powołana do życia na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Gdańska nr 18/91, potwierdzonego przez Radę Miasta Gdańska w dniu 24 września 1991 roku uchwałą nr XXXII/179/91. Nałożone na strażników ówczesne obowiązki ograniczały się do wykonywania czynności administracyjno-porządkowych w postaci zapewnienia ładu, porządku i czystości na terenie miasta, kontroli przestrzegania przepisów gminnych dotyczących działalności publicznej; sanitarno-porządkowych oraz do ujawniania wykroczeń i ścigania sprawców, a także inicjowania działań zmierzających do zapobieżenia popełnieniu przestępstw.

Dzisiaj strażnicy miejscy reagują przede wszystkim na łamanie przepisów kodeksu wykroczeń oraz współpracują z Policją i Strażą Graniczną przy ściganiu sprawców poważniejszych przestępstw. Wykonują także zadania wynikające z Uchwał Rady Miasta oraz Zarządzeń Porządkowych Prezydenta Miasta Gdańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.