Facebook Google+ Twitter

"Gdański depozyt", kolejny kryminał przygodowy Schmandta

7 stycznia 2012 r. w jednym z gdańskich Empików odbyło się spotkanie z Piotrem Schmandtem, autorem książki „Gdański depozyt”, wydanej w wydawnictwie „Oficynka”. Rozmowę z pisarzem poprowadziła dziennikarka Radia Plus Iwona Demska.

Piotr Schmandt jest autorem kilku książek, których akcja jest osadzona na Pomorzu. Pierwszym tytułem była „Koncha i perła. Życie gdyńskiego drogisty”, wydana w gdańskim wydawnictwie „Marpress w 2005 roku książka autobiograficzna o życiu dziadka autora. Później pan Piotr zdecydował się pisać kryminały i w 2010 r. opublikował w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym dwa tomy „Spraw Inspektora Brauna”: „Pruska zagadka” oraz „Fotografia”. Najnowsza książka pisarza „Gdański depozyt” ukazała się w październiku 2011 roku również w wydawnictwie gdańskim „Oficynka”.

Piotr Schmandt jest polonistą i teologiem, a także bibliofilem, miłośnikiem historii średniowiecznej oraz dwudziestolecia międzywojennego. Gdańsk zainteresował go jako miasto szesnastowieczne, siedemnastowieczne, ale również owo międzywojenne, ze swoją strukturą administracyjną i miejska przestrzenią, w której się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości żyło aż do wybuchu drugiej wojny światowej. Pan Piotr uważa, że Gdańsk byłby znacznie bardziej magiczny, tajemniczy i przyciągający uwagę, gdyby nie został zburzony w wyniku działań wojennych.

Do pracy nad „Gdańskim depozytem” trzeba się było wcześniej przygotować. Zanim pisarz zasiadł do pisania, czytał wiele książek, często bardzo specjalistycznych, czasami wręcz niszowych, opisujących ludzi związanych z Wolnym Miastem albo analizujących kwestie topograficzne, konflikty narodowościowe i państwowe, pracę urzędów oraz różnych służb. W ten sposób rodził się nie tylko kryminał, ale zarazem książka obyczajowa z wątkami romansowymi, opisująca realne miejsca, żyjących ówcześnie ludzi. Przy pracy nad książką, trwającą kilka miesięcy, często zdarzało się natrafić na różnorodne materiały w postaci programów telewizyjnych czy artykułów prasowych, które przydały się i zostały wykorzystane w konstruowaniu świata powieściowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.