Facebook Google+ Twitter

Gdański IPN przejął sprawę zbiorowej mogiły w Malborku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-22 20:12

Gdański Instytut Pamięci Narodowej przejął sprawę zbiorowej mogiły w Malborku. Odkryto tam szczątki blisko dwóch tysięcy osób - poinformował Radio Gdańsk prokurator Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu .

"Jeśli w tej sprawie doszło do jakiegokolwiek przestępstwa, to do takiego, którym właśnie my - a nie prokuratura rejonowa, powinniśmy się zająć"-przekonuje prokurator Schulz.

Prokuratorzy IPN zbadają, w jakich okolicznościach doszło śmierci i pochówku ciał odnalezionych w Malborku. Zbadają materiały archiwalne a także postarają sie dotrzeć do relacji osób, które w tym czasie przebywały w Malborku.

Według prokuratora Schulza, naprawdopodobniej w mogile pochowano cywilnych mieszkańców Malborka, którzy zmarli w zimie z głodu albo z powodu chorób. Ich ciała mogły zostać zwiezione z całego miasta i umieszczone, na przykład, w leju po bombie.

Biegli zbadali też czaszki ze śladami, które mogły pochodzić od kul. W tej sprawie będą przeprowadzone dodatkowe ekspertyzy .

W archiwach instytucji, które mogą posiadać dokumenty związane z wydarzeniami z 1945 roku w Malborku, prowadzone będą poszukiwania innych śladów.

Na szczątki pochowane na jednej z działek w centrum Malborka natrafiono jesienią ubiegłego roku, podczas prac poprzedzających budowę hotelu. Dotąd z ziemi wydobyto szczątki zarówno kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.