Facebook Google+ Twitter

Gdański Teatr Szekspirowski otrzyma dofinansowanie z UE

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił, że Gdański Teatr Szekspirowski otrzyma z UE dofinansowanie w wysokości 50 mln złotych na budowę swojej siedziby.

Projekt Teatru Szekspirowskiego autorstwa Renato Rizzi / Fot. Matariały promocyjne GTSCo więcej, projekt przygotowany przez Gdański Teatr Szekspirowski znajduje się na drugim miejscu na liście rankingowej wszystkich projektów złożonych do konkursu w ramach działania „Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym” w całej Polsce.

To wielki sukces Teatru i wszystkich gdańszczan. Budowa teatru rozpocznie się już w tym roku.
We wrześniu odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, połączona z wyjątkowym
i niepowtarzalnym szekspirowskim widowiskiem plenerowym w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Spełnia się marzenie, które zainspirowało Profesora Jerzego Limona do powołania w 1990 roku Fundacji Theatrum Gedanense i wytrwałej pracy w kierunku promowania idei budowy teatru, nawiązującego
do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku
i funkcjonował przez blisko 200 lat.
W lutym ubiegłego roku Prezes Fundacji wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego i Prezydentem Miasta Gdańska powołali wspólną instytucję kultury pod nazwą Gdański Teatr Szekspirowski, który przejął na siebie ciężar poprowadzenia inwestycji budowy swojej siedziby i aplikowania o środki na ten cel.
W związku z tym złożono wniosek do programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na priorytet XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe", Działanie 11.2.: Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym.

Gdański Teatr Szekspirowski ma stanowić centrum życia artystycznego miasta, być ośrodkiem promującym polską kulturę, miejscem atrakcyjnym dla turystów i zapewniającym rozrywkę na wysokim poziomie. Siedziba teatru będzie udostępniona przez cały dzień; przed południem będą prowadzone różnorodne zajęcia edukacyjne w ramach kompleksowego programu Akademii Szekspirowskiej, skierowanego zarówno do uczniów (warsztaty teatralne, artystyczne, wykłady, spotkania z twórcami), jak i do nauczycieli (kursy, seminaria, warsztaty w zakresie pedagogiki teatralnej).
Wieczorem prezentowane będą spektakle teatralne z kraju i zagranicy, odbywać się będą koncerty, wystawy, imprezy artystyczne. Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował przez cały rok, prowadząc działalność impresaryjną, wystawiając wybitne spektakle prezentowane przez uznanych aktorów i reżyserów. Głównym celem GTS jest stworzenie oferty kulturalnej, stojącej na najwyższym światowym poziomie.

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z jednej strony będzie przypominał o dawnej świetności Gdańska i jego związku z zachodnią Europą, z drugiej zaś strony będzie istotnym elementem
w integracji kulturowej całego kontynentu. Budynek teatru zaprojektowany jest jako nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, nawiązujący do historycznej Szkoły Fechtunku, idealnie wpisujący się
w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę.
Realizowany będzie według koncepcji włoskiego architekta Renato Rizzi, który dokonał rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji: umieścił delikatne drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle niczym skarb w szkatułce. Owa szkatułka ma przy tym otwierany dach („wieko”), dzięki czemu możliwe są przedstawienia przy świetle dziennym. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągającą gości z całego świata.

Więcej informacji:
http://teatrszekspirowski.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.