Facebook Google+ Twitter

Gdański trop zabójstwa Papały

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-23 08:17

Zeznania gangsterów z tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska pojawiają się we wniosku ekstradycyjnym Edwarda Mazura. Podejrzewa się go o podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały.

Prokuratura federalna w Chicago ujawniła już wniosek o ekstradycję do Polski biznesmena Edwarda Mazura. Jego nazwisko od dawna wiązane jest z najgłośnieszą sprawą kryminalną ostatnich lat, jaką jest zabójstwo Papały. Doszło do niego w czerwcu 1998 roku. Polscy politycy chcą, jak najszybszej ekstradycji Mazura i domagają się wyjaśnienia okolicznosci zabójstwa komendanta. We wniosku ekstradycyjnym przytacza się dowody przedstawione przez stronę polską, przede wszystkim zeznania gangsterów z tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska. Jeden z nich, Artur Zirajewski, pseudonim "Iwan”, powiedział, że Mazur oferował 40 tys. dolarów za zabicie Papały. Wszystko wskazuje, że właśnie w Gdańsku, w hotelu Marina, Mazur miał omawiać z gangsterami szczegóły zabójstwa gen. Papały. Kilkakrotnie miał spotykać się w tym celu m.in. z Nikodemem Skotarczakiem, pseud. Nikoś, nieżyjącym już szefem gdańskiego półświatka.

Adwokaci biznesmena


Dopiero w środę sąd w Chicago zdecyduje o areszcie lub kaucji dla Edwarda Mazura, podejrzewanego o podżeganie do zabójstwa byłego komendanta głównego policji Marka Papały. Mazur został zatrzymany przez FBI w piątek w południe czasu polskiego. Według polskich władz jest "poważna szansa", że znajdzie się w rękach polskiego wymiaru sprawiedliwości. O tym, czy biznesmen zostanie w areszcie czy wyjdzie za kaucją ma zdecydować amerykański sąd w Chicago. Adwokaci biznesmena złożyli wniosek o przyjęcie kaucji (nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kilkaset tysięcy dolarów), amerykańska prokuratura reprezentująca przed sądem także Polskę podtrzymała wniosek o aresztowanie Mazura na czas procedury ekstradycyjnej.

Oszukane amerykańskie obywatelstwo


Jak powiedziała prok. Anna Adamiak-Derendarz, kierująca biurem ds. obrotu prawnego z zagranicą w Prokuraturze Krajowej, sędzia postanowił odroczyć wydanie swej decyzji do środy. To także - jak dodała - czas dla prawników Mazura na ewentualne nowe wnioski. Samo zatrzymanie Mazura oznacza, że rozpoczęła się procedura ekstradycyjna; o dopuszczalności wydania go Polsce zdecyduje sąd.
Według premiera Jarosława Kaczyńskiego z dokumentów przedstawionych amerykańskiej prokuraturze przez stronę polską wynika, że Mazur wprowadził w błąd władze Stanów Zjednoczonych, kiedy starał się o obywatelstwo. "I to być może doprowadzi do cofnięcia decyzji o przyznaniu mu tego obywatelstwa" - podkreślił premier. Według mediów we wniosku o obywatelstwo amerykańskie Mazur zataił kwestię domniemanych powiązań z PRL-owskimi służbami specjalnymi.

Poszukiwany


Mazur jest od lutego 2005 r. poszukiwany przez polską prokuraturę międzynarodowym listem gończym. Biznesmen był już raz zatrzymany i przesłuchany w roku 2002 w sprawie zabójstwa generała Papały. Został jednak wypuszczony; po kilkunastu godzinach wyjechał z Polski. Pojawił się wówczas na przyjęciu w restauracji Belvedere, organizowanym przez Romana Kurnika - wysokiego oficera Komendy Głównej Policji wywodzącego się z SB, byłego zastępcę Papały. To właśnie Kurnik - według mediów - miał "wprowadzać" Mazura na polityczne salony.
W mediach pojawiały się wówczas informacje, że Mazur został zwolniony na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Karola Napierskiego (ministrem sprawiedliwości była wówczas Barbara Piwnik) i że uniknął zarzutu i aresztu, bo Urząd Ochrony Państwa zaświadczył, że jest "czysty". Sam Napierski wielokrotnie twierdził, że była to decyzja nie jego, lecz kolegialna. Mazur mieszka w USA od 1962 roku; w 1969 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie, polskiego zrzekł się - jak sam mówił- przed 1972 rokiem, kiedy - jak twierdzi - zaczął podróżować do Polski w interesach. W 1996 roku zwrócił się ponownie o przyznanie polskiego obywatelstwa.

Współpracownik CIA?

Mazura - jako zleceniodawcę zabójstwa Papały, miał wskazać jeden z członków tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska. Biznesmen przyznawał, że dobrze znał Papałę. Miał mu m.in. pomagać w załatwianiu kursu języka angielskiego w Stanach Zjednoczonych. Był też jedną z ostatnich osób, z którą Papała spotkał się przed śmiercią. W czerwcu br. w mediach pojawiły się też informacje, że Mazur był współpracownikiem CIA, i że to miałoby być powodem opóźniania się decyzji strony amerykańskiej w sprawie jego ekstradycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.