Facebook Google+ Twitter

Gdańskie "Epitafium dla 37 kin"

26 listopada, w byłym kinie garnizonowym Zawisza w Gdańsku odbył się wyjątkowy audiowizualny performance - koncert na projektory kinowe.

„Epitafium dla 37 kin” to koncert Piotra Wyrzykowskiego, skomponowany specjalnie na projektory kinowe. Cztery projektory, połączone w jeden kompleks, dostarczały wczoraj publiczności gdańskiego kina Zawisza niesamowitych wrażeń wizualnych i dźwiękowych. Utwory, „odgrywane” na projektorach, złożone były z analogowych sampli, czyli króciutkich fragmentów taśm filmowych. Nieważny dla artysty był obraz emitowany przez projektor, lecz dźwięk i odpowiadająca mu, wysyłana przez urządzenie, kolorowa wiązka lasera. Z tego względu publiczność podziwiała performance twarzą w stronę projektorów, nie zaś tradycyjnie – w stronę ekranu kinowego.

Nazwa "Epitafium dla 37 kin” nawiązuje do sprzedaży, a następnie likwidacji 37 obiektów będących własnością spółki Neptun Film. Performance jest nie tylko swego rodzaju przypomnieniem nam czasów małych kin, które zniknęły, wyparte przez wielkie kompleksy kinowe, lecz także ma na celu zwrócenie naszej uwagi na koniec ery analogowych dóbr kultury, zastąpionych cyfrowymi materiałami.

Przed pokazem wyświetlone zostały sfilmowane koncerty z innych gdańskich, nieczynnych sal kinowych. Także wczorajszy koncert był nagrywany kamerą, działającą jak skaner promienia światła, co pozwoliło uchwycić laserowe wiązki. Artysta podkreśla, że właśnie ta digitalizacja analogowego obrazu i późniejsze jego cyfrowe kopiowanie i rozprzestrzenianie jest wyjątkowo ważne dla jego projektu. Wiąże się to z programem grupy Index 73, walczącej o wolny dostęp do zdigitalizowanych dóbr kultury. Koncert Piotra Wyrzykowskiego był komentarzem artystycznym do debaty członków właśnie tej organizacji (więcej informacji na ten temat na stronie index73.pl).

Użycie w taki sposób projektorów kinowych było zabiegiem nowatorskim i wyjątkowo udanym. Kolorowe wiązki laserów świetnie komponowały się z dźwiękiem, pochodzącym z poszczególnych kadrów filmów, a użycie dymu potęgowało efekty wizualne. Miejmy nadzieję, że artysta będzie kontynuował swoje audiowizualne eksperymenty i już wkrótce zaskoczy nas kolejnym wspaniałym show.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.