Facebook Google+ Twitter

Gdańskie spotkania ze sztuką. Wernisaż w Art-Centrum

Przed dwoma miesiącami Gdańsk pozyskał kolejną placówkę kultury Art-Centrum, która, zgodnie z zapowiedzią, miłośnikom sztuki dostarczać ma wiedzę wzbogacającą sferę ducha.

Natalia Grigorieva śpiewa utwory W. Wysockiego i B. Okudżawy. / Fot. Stefania Najsarek.W ubiegły, piątek malarka Natalia Grigorieva zaprosiła gdańszczan do galerii na wernisaż swoich nowych obrazów, połączony z przedstawieniem prac twórców pokrewnych rodzajów sztuki.

Przewidziany projektem cykl prezentacji sylwetek osób, które zapisały się w historii światowego malarstwa zainicjowała Natalia Parfientieva, pracownik naukowy dr hab. fizyki, prywatnie mama artystki. Opowiedziała o życiu i dokonaniach jednego z najbardziej znanych rosyjskich malarzy drugiej połowy 19. wieku Vasilija Dymitrievicza Polenova.

Polenov, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w 1892 roku uzyskał tytuł profesora, a także przez kilka lat kierował klasą pejzażu w Moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Był wszechstronnie uzdolnionym artystą, interesowało go malarstwo historyczne, rodzajowe, pejzaż, a zafascynowany życiem Chrystusa podróżował do miejsc z nim związanych, co znalazło odbicie w jego twórczości.

Gdańskie spotkania ze sztuką - galeria

W 1905 roku, po krwawym stłumieniu przez rząd carski manifestacji robotniczej, uczelnię na znak protestu opuścił, by sprzymierzyć się i wspierać ubogie warstwy społeczeństwa. W swoim domu w Polenowie założył do dziś działające muzeum, w którym zgromadził wiele pamiątek. Opiekuje się nimi m.in. Nadieżda Bajeva, artystka tworząca tradycyjne, urocze szmaciane laleczki ozdabiające galerię Natalii Grigorievej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 06.08.2012 22:33

Budujące jest to, że jeszcze komuś sztuka jest do życia potrzebna

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 06.08.2012 22:31

Interesujące!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja. A więcej zdjęć będzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.