Facebook Google+ Twitter

Gdańskie zaklinanie poezji

Niektórzy lubią poezję - czytamy w jednym z wierszy Wisławy Szymborskiej. A co zrobić, by poezję polubili wszyscy? Jednym ze sposobów jest trwający w Gdańsku Sobieszewie III Festiwal Instalacji Lirycznych.

Emiter / Fot. Materiały promocyjne festiwaluFestiwal Instalacji Lirycznych to połączenie poezji z innymi dziedzinami sztuki. Pomysł imprezy narodził się ponad trzy lata temu.
- Stwierdziliśmy, że trudno zachęcić ludzi do czytania, zwłaszcza poezji, a jest ona naprawdę wartościowa. Warto czasem "sprzedać ją" przez muzykę, performance, spektakl, działania plastyczne, a szczególnie działania z nurtu offowego – powiedziała Wiadomościom 24.pl Anna Urbańczyk, kierownik ,,Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, organizatora projektu.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy stawiają na połączenie poezji z brudnorockowymi dźwiękami, czyli zaklęciem tekstów poetyckich w brutalną muzykę, a to oznacza, że na brak eksperymentów poetyckich nie będzie można narzekać.

Na deskach gdańskiego Archipelagu Kultury przez najbliższe trzy dni wystąpią przede wszystkim trójmiejskie osobistości świata literatury i sztuki. Sopocki poeta i redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego TOPOS Krzysztof Kuczkowski razem z tczewskim bluesmanem Romanem Puchowskim przedstawią projekt poetycko-muzyczny pt. Truposz.
Ciekawą festiwalową propozycją jest także koncert Marcina Emitera Dymitera połączony z wizualizacją poezji konkretnej(sobota godz. 21) Podczas trwającego od piątku do niedzieli festiwalu będzie można również posłuchać wierszy trójmiejskich poetów takich jak Barbara Piórkowska, Piotr Szczepański czy Zygmunt Wojdyło. Nie zabraknie również tekstów poetyckich utrzymanych w konwencji slamu.

Festiwal Instalacji Lirycznych jest również okazją do obejrzenia instalacji plastycznych i wystaw fotografii oraz Jedna z prac fotograficznych poety Zygmunta Wojdyły / Fot. Materiały promocyjne festiwaluzapoznania się z tajnikami poezji haiku. Od piątku do niedzieli w sklepach na terenie Wyspy Sobieszewskiej na miłośników poezji czeka specjalna festiwalowa niespodzianka: chleb wzbogacony o poetycką naklejkę z haiku Gosi Zamorskiej, uczestniczki projektu. Miejsce imprezy na obrzeżach wybrano nieprzypadkowo.

-To właśnie obrzeża bywają często najbardziej wartościowe. Obrzeża gatunków, ale też miast – podkreśla Anna Urbańczyk.
Na wszystkie prezentacje w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Instalacji Lirycznych wstęp jest wolny. Szczegółowe informacje o festiwalu znajdziecie na http://fil.gak.gda.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"A co zrobić, by poezję polubili wszyscy?" - utopia w czystej postaci. Tego się po prostu nie da zrobić i myślę, że nie warto nawet tłumaczyć dlaczego. Samo przedsięwzięcie natomiast warto propagować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus, bo Instalacje to niezla impreza i warto o niej pisac. Szkoda, ze nie dalas info wczesniej, bo festiwal zaczal sie juz wczoraj wieczorem.
Zainteresowanych odsylam do mojej krotkiej rozmowy z Marcinem Dymiterem, ktorego audiowizualny wystep odbyl sie wczoraj (na zdjeciu powyzej): http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35611,4526767.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-) plusior

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.