Facebook Google+ Twitter

Gdańszczanka oskarża pracodawcę o utratę zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 14:12

62-letnia mieszkanka Gdańska żąda od swojego pracodawcy - firmy Skanska - 50 tysięcy zadośćuczynienia za utratę zdrowia, która według niej została spowodowana tym, że przebywała w zadymionych pomieszczeniach.

62-letnia mieszkanka Gdańska żąda od swojego pracodawcy - firmy Skanska - 50 tysięcy zadośćuczynienia za utratę zdrowia, która według niej została spowodowana tym, że przebywała w zadymionych pomieszczeniach.

Kobieta przeszła kilka poważnych operacji i jest przekonana, że powodem jej choroby było przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Pracodawca nie reagował na jej uwagi lub czynił to nieskutecznie.

Szef Kliniki Onkologii Akademii Medycznej w Gdańsku profesor Jacek Jassem potwierdza, że bierne palenie mogło wywołać u kobiety raka płuc i zdecydował się wystąpić przed sądem jako świadek. Przypadek gdańszczanki, skarżącej pracodawcę za utratę zdrowia w wyniku biernego palenia, to precedens w polskim sądownictwie.

Z badań Fundacji Promocja Zdrowia wynika, że bierne palenie zabija co roku w Polsce ponad 2 tysiące osób.

Profesor Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii podkreśla, że przebywanie w zadymionych pomieszczeniach jest tak samo szkodliwe, jak palenie papierosów. U biernych palaczy wzrasta ryzyko raka płuc, a także wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Profesor Zatoński dodaje, że wprowadzenie w Irlandii zakazu palenia w miejscach publicznych spowodowało zmniejszenie liczby zawałów serca o 10 procent.

Wdychanie dymu tytoniowego najbardziej szkodzi kobietom w ciąży i małym dzieciom. Szacuje się, że około 4 milionów dzieci w Polsce wdycha codziennie substancje toksyczne i rakotwórcze z dymu tytoniowego.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.