Facebook Google+ Twitter

Gdy ateista z katolikiem krzyżują szpady

Tytuł „Katolicki pomocnik towarzyski” może by mnie i odstraszył. Ale książka, na którą się natknęłam, to „Katolicki pomocnik towarzyski, czyli jak pojedynkować się z ateistą”. Pojedynek – to już brzmiało lepiej. Zajrzałam.

 / Fot. FrondaNa pierwszy rzut oka jest to poradnik, jak odpowiadać na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące wiary katolickiej oraz na zarzuty wobec Kościoła (albo wobec samego Chrystusa). Wątpliwości są rzeczą ludzką, więc dlaczego nie.

Treść podzielono na 4 główne działy: „Bóg”, „Kościół”, „Religia”, „Bonus. Jak zostać ateistą?” W ich obrębie znajdują się rozdziały poświęcone konkretnym zagadnieniom. Tytuły rozdziałów to niekiedy cytaty żywcem wzięte z czasopism i forów. Są tu „Dowody na istnienie Boga”, „Inkwizycja”, „Kościół zagląda pod kołdrę” (a jakże), „Wierzący niepraktykujący”, „Kościół miesza się do polityki”. Oczywiście nie zabrakło odniesienia do „Boga urojonego” Dawkinsa. Autor odważnie mierzy się z argumentami, jakich często używają – nie tylko tytułowi ateiści, ale sami katolicy w odniesieniu do wartości życia ludzkiego i miłości. Są to np. „prawo do wyboru”, „prawo do szczęścia”, „prawo do dziecka”. W tej książce pada dużo pytań i pytania są ważne, a czasem fundamentalne. Za to odpowiedzi, czyli poszczególne rozdziały, są krótkie. Na końcu każdego figuruje nie „indeks rzeczy”, tylko spis tagów. Już wiadomo, kto jest adresatem książki. Na pewno bardzo współczesny ateista i współczesny katolik. Słowem, także internauta. Ta skrótowość może też być oczywiście odbierana jako wada książki. Jeśli ktoś chce poznać problemy głębiej, musi zajrzeć do konkretnych opracowań, do których odsyła autor.

Język przekazu jest prosty, nieprzeładowany „eklezjastyką”, „homiletyką” i „apostazją”, chociaż często cytowane są dokumenty i Pismo Święte. Określiłabym go jako słodko-gorzki. Autor często w żartobliwy sposób odpiera argumenty ateistów, ale i nie szczędzi złośliwości katolikom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.