Facebook Google+ Twitter

Gdy choroba dopadnie artystę...

Alebrijes to niezwykle barwne rzeźby meksykańskie. Ich historia rozpoczyna się w latach 30 XX wieku i jest związana z artystą Pedro Linaresem, który mieszkał w stolicy Meksyku. Wykonywał on swoje rzeźby ze specjalnego rodzaju papieru-mâché.

 / Fot. WikimediaW 1936 roku 30-letni Linares ciężko zachorował, a wysoka gorączka spowodowała halucynacje. W swoich marzeniach sennych artysta przenosił się w inny świat - świat, przypominający las z ogromną liczbą drzew i kamieni oraz dziwacznych, kolorowych stworów, które posiadały skrzydła, rogi, ogromne pazury, groźne zęby i wielkie oczy. Gdy chory Linares śnił o tym magicznym świecie usłyszał w swojej głowie jedno słowo. Nie posiadało ono żadnego sensu i wielokrotnie brzmiało w jego uszach. Słowem tym było właśnie "alebrijes".

Po powrocie do zdrowia artysta zaczął wykonywać swoje rzeźby alebrijes. Szybko zostały one dostrzeżone przez właściciela pewnej galerii, który przyjaźnił się z Fridą Kahlo i Diego Riverą. Namówili go oni, aby wykonywał coraz więcej niezwykłych rzeźb. Popularność tego rodzaju sztuki wzrastała. Jednym z kluczowych etapów w historii alebrijes był film dokumentalny o Linaresie nakręcony przez brytyjską reżyserkę Judith Bronowski w 1970 roku. Dziś rzeźby alebrijes należą do kanonu sztuki ludowej Meksyku. Wykonuje się je powszechnie z okazji różnych świąt i uroczystości - np. podczas święta zmarłych.

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu alebrijes pokazywano w 2012 roku na wystawie czasowej. Po trzech latach postanowiono ponownie przybliżyć widzom tematykę rzeźb meksykańskich poprzez zorganizowanie warsztatów, które odbędą się 8 listopada 2015 roku o godz 12.00. Zajęcia będą trwać około 2,5 godziny. Na spotkanie jest wstęp wolny, ale aby wykonać własnoręcznie rzeźbę należy zgłosić chęć uczestnictwa pod nr. tel. (71) 344 33 13.Warsztaty meksykańskiego rękodzieła
8 listopada (niedziela), godz. 12.00
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
ul. Traugutta 111-113

Udział w warsztatach jest bezpłatny
Zapisy: tel. (71) 344 33 13
Zajęcia trwają około 2,5 godziny
www.muzeumetnograficzne.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa propozycja!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.