Facebook Google+ Twitter

Gdy ktoś mieszka w Twoim ciele

Kiedy budzisz się pod stołem w środku nocy z zeszytem na kolanach i słyszysz, jak z Twoich ust wydobywają się bełkotliwe dźwięki, a w głębi umysłu ktoś przeraźliwie krzyczy... kiedy to nie jest koszmarny sen... jak sobie to wytłumaczysz?

Jak trudno będzie Ci uwierzyć, że cierpisz na dysocjacyjne rozszczepienie osobowości, inaczej nazywane osobowością mnogą? To nie jest fikcja, makabryczny żart niezrównoważonego pisarza. Cameron West, autor i narrator "Pierwszej osoby liczby mnogiej", na 300 stronach opowiada nam swoją szokującą, niewiarygodną, smutną, ale i jak najbardziej prawdziwą historię. Chorobę psychiczną zdiagnozowano u niego w szczęśliwym momencie życia - gdy jego firma odnosiła sukcesy, a żona i mały synek stanowili cały świat. Nagle wszystko, w co wierzył, uległo wstrząsowi i erozji, a jego umysł zaludnił się wieloma alter-ego. Książka przedstawia drogę do normalności, jaką rozpoczął Cameron, i jakiej nie ukończy póki żyje.

Powieść - relacja z nowej, przerażającej rzeczywistości autora - zadaje dalsze pytania: kto zrozumie Twoje cierpienie, gdy po kilku sesjach z psychiatrą uświadomisz sobie, że żyją w Tobie 24 [sic!] różne osoby, wielopostaciowe i w rozmaitych przedziałach wiekowych wcielenia Ciebie, które przejmują Twoje ciało? Jak poradzisz sobie z wiedzą, że wszystko to jest reakcją obronną na fakt, że we wczesnym dzieciństwie byłeś przez kilka lat wykorzystywany seksualnie przez swoją rodzinę?

Czy uwierzycie, że to wzruszająca i optymistyczna opowieść? Mówi o człowieku, który z tragedią żyje i codziennie siłuje się w sposób dojrzały, choć nie pozbawiony zwątpienia. Mówi o sile, jaka jest w tych z nas, którzy potrafią kochać i dać się pokochać innym. Mówi też o złu, które bezinteresownie popełniać potrafi tylko homo sapiens.

24 różne osoby żyjące w Cameronie, ich bardzo staranna charakterystyka, diagnozowanie choroby i szczerość, z jaką autor pisze o tym, jak teraz żyje, w niesamowity sposób burzy krzywdzące stereotypy dotyczące ludzi chorych psychicznie - stereotypy wynikające najczęściej z mieszanki strachu i niewiedzy. Cameron West nie może powiedzieć o sobie "ja". Teraz mówi już "my". Pierwsza osoba liczby mnogiej.

To mądra, potrzebna książka. Dla tych, którzy hasła o empatii i tolerancji chcą popierać czynem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.11.2008 19:08

(+) Napisane z sercem i niepozbawione logiki. Podoba mi sie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.