Facebook Google+ Twitter

Gdy ludzie - zwierzęta, nie mają już nic do ukrycia

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2012-07-16 23:23

Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania przeszedł do historii, a za rok zapewne odbędzie się następny. Taką mam nadzieję, a jestem jednym z tych, którzy spoglądają na to specyficzne przedstawienie okiem amatora sztuki tanecznej, filmowca i człowieka pióra.

sceny ze spektaklu Daniela Abreu "Animal" / Fot. Zbigniew Wacław KowalewskiFestiwal Teatrów Tańca Zawirowaniaprzeszedł do historii, a za rok zapewne odbędzie się następny. Taką mam nadzieję, a jestem jednym z tych, którzy spoglądają na to specyficzne przedstawienie okiem amatora sztuki tanecznej, filmowca i człowieka pióra. Wbrew pozorom to wcale nie są sprzeczne ze sobą dyscypliny. Wszędzie wymagany jest solidny warsztat twórczy. W tym roku jednak na scenie pojawili się nie tylko profesjonaliści, ale także wybrani spośród wolontariuszy tancerze w różnym wieku.

Dyrektor festiwalu, pan Włodzimierz Kaczkowski, zwracał się do ludzi z wyjaśnieniem dotyczącym programu i podkreślał atrakcyjność jaka tkwi w różnorodności i egzotyce sposobów wyrażania siebie poprzez ruch na całym świecie. Mieliśmy okazję obejrzeć współczesny teatr tańca w koreańskim wydaniu, duńskim, afrykańskim, czyli w tyglu wzajemnie przenikających się wpływów i inspiracji.

Przyznam się, że mnie szczególnie zainteresowała kwestia ciała tańczącego na scenie człowieka. d / Fot. Zbigniew Wacław KowalewskiPrzyjęło się pisać i mówić, że ruch oddaje stany ludzkiego ducha, a więc ciało wyraża duszę człowieka. To zjawisko funkcjonuje w teatrze nie od dzisiaj, ale wraz z ewolucją, czy nawet rewolucyjną zmianą obyczajów twórcy teatralni coraz śmielej eksponują nagość. Niestety, bywa to czasami chwyt pozwalający łatwo zwiększyć frekwencję na widowni, ale akurat to są dość niewydarzone pomysły i marginalia, nie mające wiele wspólnego z prawdziwą sztuką wysokiego lotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

teatroman
 • teatroman
 • 18.07.2012 21:49

Bardzo interesująco się to ogląda. Naprawdę to wszystko jest ciekawe i wciąga. Warto obejrzeć jeszcze raz ten spektakl na żywo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
5678
 • 5678
 • 18.07.2012 21:47

Animal to zwierzę. Człowiek, homo sapiens jest ssakiem naczelnym, ale też jest zwierzęciem. Instynkty nami rządzą, czego dowodem są kibice Legii i rocznicowe manifestacje młodzieży na ulicach Stolicy. Kultura próbuje to jakoś zdefiniować, ale ten wysiłek jest raczej skazany na porażkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
 • Obserwator
 • 18.07.2012 21:19

Tekst autora dokładnie wyjaśnia różnicę pomiędzy golizną, nudystami a nagością i aktorami. Tak samo rozróżnia skandal dla skandalu od sensacyjnego wydarzenia artystycznego. Bardzo żałuję, że ominęło mnie to przedstawienie, ale dotarcie do Teatru Studio w czasie festiwalu było niemożliwe ze względu na demontaż instalacji po strefie kibica. Tam się piło piwo a w kwestii sztuki dominowała sztuka mięsa. Ot, co!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Czytelnik
 • Czytelnik
 • 18.07.2012 17:17

Rzeczywiście ze zdjęć i relacji wynika, że to niezwykłe wydarzenie artystyczne. Należałby sobie życzyć więcej takich "sensacji" w odróżnieniu od naszej rodzimej nudy i szarzyzny na polskiej scenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bywalec
 • Bywalec
 • 18.07.2012 17:00

Byłem, widziałem... rzeczywiście wspaniałe, świetnie wyreżyserowane i zagrane widowisko. Wyrazy uznania dla całego zespołu

Komentarz został ukrytyrozwiń
tancerz
 • tancerz
 • 18.07.2012 14:09

podaję link do hiszpańskiej strony tego przedstawienia http://danielabreu.com/?page_id=3012

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.07.2012 19:00

więcej grup tanecznych i spektakli można obejrzeć w kanale video Zawirowania 2012 http://www.youtube.com/channel/UCfvubE1XI0bqtAcVzR4zgfw?feature=mhee

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.