Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31985 miejsce

Gdy muzyka była młodsza - Ars Cantus gra Piotra z Grudziądza

Czy zdolny kompozytor może być na 500 lat zapomniany, a potem na nowo odkryty? Taki los spotkał Piotra z Grudziądza, kompozytora i poetę z XV w., odkrytego zaledwie trzydzieści temu. Jego dzieła zagra w Łodzi wrocławski zespół "Ars Cantus".

zespół Ars Cantus / Fot. zespół Ars CantusOd trzydziestu lat trwa proces przywracania polskiej i zachodniej kulturze dorobku Piotra z Grudziądza (1392-1480?), wybitnego kompozytora i łacińskiego poety, który zdobywszy wykształcenie na Akademii Krakowskiej, większą część życia spędził prawdopodobnie w Czechach i na Śląsku.

Ponieważ od tamtych czasów dzieli nas pięć stuleci, powrót twórcy byłby utrudniony lub niemożliwy, gdyby nie muzycy uprawiający z pasją i znawstwem muzykę dawną. Jednym z zespołów, który może pochwalić się znacznymi osiągnięciami w wykonywaniu dzieł Piotra z Grudziądza, jest wrocławski Ars Cantus, pod artystycznym przewodnictwem Tomasza Dobrzańskiego. W ramach łódzkiego cyklu „Gdy muzyka była młodsza”, muzycy zagrają monograficzny koncert, złożony w całości z utworów odkrytego twórcy.

Tytuł wieczoru, „Piotr z Grudziądza – pobożność i radości intelektu w polifonii późnego średniowiecza”, oddaje cechy twórczości kompozytora. Pieśni i motety, do których słowa najprawdopodobniej sam pisał, są wyrazem, ze jednej strony, osobistego podejścia do pobożności, z drugiej zaś – upodobań do ćwiczeń i zabaw intelektualnych, nacechowanych niejednokrotnie dowcipem i poczuciem humoru. Wyrafinowanym tekstom dorównuje muzyka, skomponowana z maestrią, precyzją i smakiem. W ten sam sposób do grania dzieł Piotra z Grudziądza podchodzi Ars Cantus, którego wykonania stały się już znane ze swej doskonałości i sugestywności. Wobec braku powszechnej znajomości łaciny, zespół zamierza przybliżyć treść śpiewanych tekstów. Wydobyte z zapomnienia dzieła Piotra z Grudziądza, wykonane w ramach łódzkiego cyklu "Gdy muzyka była młodsza" – wydają się dobrym sposobem na wejście w wielkopostne wyciszenie po szaleństwach krótkiego karnawału.

Koncert odbędzie się w klasztorze dominikanów w Łodzi, przy ul. Zielonej 13 (wejście od Wólczańskiej), w poniedziałek, 11 lutego, o godz. 19.30. Zapraszamy!zespół Ars Cantus / Fot. zespół Ars Cantus

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.