Facebook Google+ Twitter

Gdy muzyka była młodsza - "Sabionetta" gra i śpiewa w Łodzi

W cyklu "Gdy muzyka była młodsza", 7 stycznia, o godz. 19.30, w Łodzi, zespół "Sabionetta" zagra koncert pt. "Tęsknota i ekstaza w muzyce schyłku trecenta". W potocznym ujęciu, zabrzmi muzyka najstarsza. W myśl tytułu cyklu - "najmłodsza".

Tytuł "Gdy muzyka była młodsza" ukazuje muzykę dawną jako zapis "młodszego" etapu dziejów. Kulturę przedstawia jako jeden organizm, trwający przez wieki. W tym ujęciu, twórczość pochodząca sprzed wieków reprezentuje "młodszy" etap rozwoju. Wchodzimy w kontakt z nim dzięki takim przedsięwzięciom, jak omawiany cykl koncertów. Tym razem, młoda będzie nie tylko muzyka, ale także zespół. "Sabionetta" powstała w 2003 roku. Założyła ją Agnieszka Obst, studentka Akademii Muzycznej. Zgromadziła grupę studentów tejże uczelni oraz muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak sami piszą na stronie internetowej zespołu, są pasjonatami muzyki dawnej. Wnikliwe studia historyczne służą im do tego, by muzyka dawnych wieków dotarła do nas w możliwie wiernym kształcie. Używają kopii dawnych instrumentów oraz dawnych technik gry i śpiewu. Ten pietyzm przynosi zadziwiające efekty. Muzyka wczesnego etapu naszych dziejów staje się dzisiejsza i współczesna. Co ciekawe, jako pierwsi dostrzegają to ludzie młodzi. Ich żywe reakcje ujawniają uderzające pokrewieństwo pomiędzy wczesnym etapem życia a wczesnym etapem dziejów kultury. Przekonują o tym koncerty i festiwale muzyki dawnej, gromadzące przede wszystkim młodą publiczność. To pokrewieństwo ujawni się jeszcze dobitniej na zbliżającym się koncercie - dzięki jego tematyce. Tam, gdzie w tytule wymienione są "tęsknota i ekstaza", może być mowa tylko o miłości. Tak będzie podczas wieczoru u dominikanów. Madrygały, caccie i ballaty skupiać się będą na odwiecznym temacie wszelkiej sztuki, wyrażając dwa podstawowe, wzajemnie przeciwstawne stany człowieka miłującego (i całą gamę stanów pośrednich): tęsknotę, gdy ukochanego nie ma, i radość posuniętą aż do ekstazy, gdy jest blisko. Czy używając języka muzycznego z XIV wieku można wyrażać miłość w sposób wymowny dla dzisiejszego słuchacza? Kto jeszcze tego nie wie, może się przekonać 7 stycznia. Ten, kto słyszał już tę muzykę, nie ma wątpliwości, jak brzmi odpowiedź. I tym chętniej przyjdzie na koncert. Zapraszamy!

Skład zespołu:
Agnieszka Obst - fidel, kierowniczka artystyczna
Marta Mularczyk- śpiew
Magdalena Tejchma - flety proste, szałamaja, cornamuse
Katarzyna Kalinowska - fidel
Maciej Kierzkowski - mandora
Wojciech Lubertowicz - bendir, darabuka

Program koncertu:
Anonim, XIV w., Codex Vaticano Rossi, madrygał Su la rivera
Francesco Landini (1325/35 - 1397), ballata La bionda treçça
Anonim, XIV w., Codex Vaticano Rossi, balllata Amor mi fa cantar
Francesco Landini, virelai Adiu, adiu, dous dame
Anonim, XIV w., estampida Isabella
Lorenzo da Firenze (? - 1373), caccia A poste messe veltr' e gran mastini
Maestro Piero (ok. 1300 - 1350), caccia Cavalcando con un Giovane Accorto
Anonim, XIV w., ballata Non posso far bucato che non piova
Anonim, XIV w., Codex Vaticano Rossi, madrygał Dal bel chastel se parte de
Peschiera
Anonim, XIV w., ballata Io son un pellegrin che vo cercando
Anonim, XIV w., estampida Tre Fontanne
Anonim, XIV w., Codex Vaticana Rossi, ballata Per tropo fede talor se
perigola

Miejsce i czas koncertu: Klasztor dominikanów, Łódź, ul. Zielona 13 (wejście od Wólczańskiej), poniedziałek 7 stycznia godz. 19.30.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.12.2007 02:26

(+) pinieważ wolę jeśli serwuje się młodym dawną muzykę w przeciwieństwie do dawnej teologii

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2007 23:19

Ty Wojtku wciąż muzyczny jak zawsze rozkochany w niej. Ja natomiast jak zawsze maryjny..Porzebuję twojej pomocy, Twojej opinii o moim tekście o Erosie Boga. Pozdrawiam Damian

Komentarz został ukrytyrozwiń

pięknie;-) coś dla melomanów;-) ja ostatnio dostałem od dobrej znajomej;-) Hesperion 21 muzyka dawna z różnych krajów;-) bajka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.