Facebook Google+ Twitter

Gdy śmierć zapuka do drzwi

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-10-23 08:31

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość niczym nie dającej się zapełnić pustki. /Józef Stanisław Tischner/

Beata Kanik "Trzymając śmierć za rękę" / Fot. Okładka książki

"Ona przychodzi chytrze, bez ostrzeżeń i gróźb..."


Śmierć stanie się udziałem każdego z nas. Ona o nikim nie zapomni. Czasem jednak zjawia się nie w porę i puka do niewłaściwych drzwi. O ile liczymy się z jej przyjściem w sędziwym wieku, to jej wcześniejsze przybycie dziwi nas niezmiernie.

Nie wiadomo ile osób chorych na raka przegrało walkę o życie. Nie ma na ten temat dokładnych statystyk. Samo słowo "nowotwór" przeraża. Dla pacjenta i jego bliskich brzmi jak wyrok. Kiedy się je słyszy trudno w nie uwierzyć i jeszcze trudniej się z taką diagnozą pogodzić. Szczególnie, gdy dotyczy własnego dziecka. Na Beatę Janik ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba. Przecież życie jej syna dopiero się zaczynało. Miał tyle planów, tyle marzeń...

Pewnego dnia Marcin wyczuł w jądrze jakieś zgrubienie. Pomyślał, że przejdzie samo. No i jak tu iść do lekarza... Jakoś tak niezręcznie, by się czuł podczas badania. Przecież tu nie o ucho chodzi... Mijały miesiące, a narośl nie znikała. W końcu wybrał się do specjalisty. Po konsultacji trafił na oddział urologiczny i tam wkrótce przeszedł operację.

5 miesięcy po zabiegu Marcin źle się poczuł. Wtedy przypomniał sobie, że nie otrzymał jeszcze wyników badań histopatologicznych. Miały przyjść na jego adres domowy, ale nie dotarły. Chłopak poszedł do szpitala. Tym razem już na oddział onkologiczny. Tam został poddany chemioterapii. Czas dzielił między dom i szpital. Dostał przerzutów. Sala szpitalna, rurki, morfina i pomiędzy tym ból i cierpienie. I nadzieja na życie. Z upływem czasu coraz mniejsza.

Aż w końcu przyszła taka chwila, że musiał przyzwyczaić się do myśli o śmierci. Bardzo trudne zadanie - dla niego samego i dla rodziny. Zwłaszcza dla matki. Bo gdyby to było możliwe wzięłaby od niego tę chorobę, cierpienie i śmierć. Zamiast tego mogła jedynie prosić Boga o siłę, by móc trwać i dodawać mu otuchy w tej trudnej drodze. A w godzinie śmierci pozwolić mu odejść do Pana.

Marcin walczył o każdy nadchodzący dzień, znosząc dzielnie skutki uboczne chemioterapii. Ta walka nie przyniosła zwycięstwa, lecz śmierć. Umarł, mając 21 lat.

"A może jednak było to zwycięstwo?"

"Trzymając śmierć za rękę" Beaty Kanik, to nie tylko opowieść o kilkumiesięcznej walce pacjenta i rodziny z nowotworem. Tu możemy również zobaczyć wielką miłość matki do dziecka. Czuje się ją w każdym słowie i w każdym działaniu .

Polecam tę książkę każdemu, bez względu na wiek i stan zdrowia.

*Beata Kanik "Trzymając śmierć za rękę"
Wydawnictwo WAM
stron 124

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (13):

Sortuj komentarze:

Wzruszająca recenzja i ksiażka zapewnie też. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.10.2010 18:34

Bardzo wzruszająca recenzja, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy umierają młodzi ludzie ...pytam dlaczego, w średnim wieku czuję smutek, gdy odchodzą starsi ...powoli uczę się odchodzenia i umierania ....pozdrawiam 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, powiem podobnie jak do Krzysia - co tam gwiazdki, co tam łapki - :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa, sorki, ale nacisnełam na czerwoną łapke:( Chciałam na zieloną:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna, wzruszająca i bardzo realna. Czytałas "Oskar i Róża"? To dla książka dla dzieci. Czytałam ja gdy brałam chemie. Ryczałam jak dziecko.Do tej pory sięgam po nią..Dzięki Ewka za kolejny super materiał..
5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję, że przeczytaliście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobra recenzja. A historia faktycznie wzruszająca. Szkoda, że tak smutna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spoko Krzysiu..co tam gwiazdki, co tam łapki - :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
M. Wiśniewska
  • M. Wiśniewska
  • 16.09.2010 18:36

Istotnie, ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.