Facebook Google+ Twitter

Gdy umiera dziecko

Śmierć dziecka, własnego dziecka, jest czymś niemal niemożliwym do ogarnięcia umysłem. Brutalne przerwanie życia, które jest niewyobrażalnym okrucieństwem. Jak pomóc, gdzie szukać wsparcia, jak rozmawiać o śmierci i przygotować na odejście?

Zdjęcie udostępnione na licencji CC-BY / Fot. www.hospicjum.waw.plJuż sama myśl o śmierci przeraża każdego człowiek, ciężko się z nią pogodzić, zaakceptować a tym bardziej się przyzwyczaić. Gdy umiera osoba starsza, schorowana bez wątpienia jest to ogromny ból dla bliskich jednak z taką śmiercią jesteśmy jeszcze w stanie się pogodzić. W momencie kiedy umiera dziecko sytuacja nie jest już taka prosta. Każda śmierć kogoś bliskiego jest bolesnym ciosem, ale ten jest szczególnie okrutny, bo burzy naturalny porządek rzeczy. To przecież dzieci powinny chować rodziców, a nie rodzice dzieci. Śmierć dziecka trudniej niż inną przyjąć do wiadomości i pogodzić się z tym stanem rzeczy.

Wydawać się może że łatwiej pogodzić się ze utratą dziecka tuż po narodzeniu, gdy jeszcze nie zdążyło się nauczyć go żyć, mówić, biegać. Gdy nie widziało się jeszcze jego pierwszych kroków, pierwszego ząbka, gdy nie usłyszało się pierwszego słowa...jednak nie zmienia to faktu, że kocha się je tak samo mocno. Owszem trudniejszą śmiercią jest śmierć kilkuletniego dziecka jednak obie bolą tak samo.

Są sytuację kiedy można się z taką śmiercią oswoić - ale czy na jakąkolwiek śmierć można się przygotować?- Gdy dziecko cierpi na nieuleczalną chorobę, nowotwór, mamy czas by oswoić się z tym co nieuchronnie i w każdej chwili może nadejść. Z myślą o takich dzieciach, pomocy im jak i ich rodzinom powstały hospicja. Gdy lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości leczenia, a największym marzeniem chorego dziecka staje się powrót do domu, pracę rozpoczyna hospicjum domowe. Istnieją dwa rodzaje tego typu instytucji, jednak w przypadku dzieci najefektywniejszym jest to prowadzone w domu pacjenta. Takie hospicjum zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi i postępującymi schorzeniami. Opieka z reguły jest bezpłatna i ma na celu uśmierzenie bólu oraz niesienie ulgi w cierpieniu duchowym. Hospicjum umożliwia dziecku pobyt w domu przy zachowaniu wysokich standardów opieki medycznej, psycho-pedagogicznej, duchowej oraz socjalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wydaje mi sie, że im wiekszy postep medycyny, tym trudniej pogodzić sie ze smiercią dziecka, bo zdobyce nauki rozbudzaja nadzieję, która czasem przeradza sie w pewnośc, iz dziecko przeżyc musi.
Pamietam czas powojenny, kiedy ludzie byli bardziej oswojeni ze smiercią i jakos "pokorniej" godzili sie z losem: dzieci umierały na cukrzyce, dezynterie,zpalenie płuc czy chorobę Heinego-Mediny.
Sama żegnałam, będąc w szkole podstawowej kilka koleżanek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.