Facebook Google+ Twitter

Gdy wiatr zmienił kierunek... Historia DO w skrócie

"Wiatr właśnie zmienił kierunek i teraz wiem, jaki zapach wydziela płonące miasto. [...] To, co widzę w telewizji przypomina kiepski japoński film o Godzilli, z mniej przekonującymi efektami specjalnymi. Potem wychodzę na zewnątrz i widzę to na własne oczy" - Gus, bloger z Brooklynu.

Dan Gillmor, autor książki "We the media" i Lawrence Lassing, autor "Wolnej Kultury" (a za nimi inni) twierdzą, że takim symbolicznym momentem, w którym świat dowiedział się o obywatelskich reporterach był 11 września 2001 roku. Atak terrorystyczny na wieże World Trade Center i Pentagon nie tylko zmienił oblicze współczesnego świata i stał się przyczyną rozpoczęcia wojny z terroryzmem, ale także spowodował, że sieć rozgrzała się do czerwoności.

Blogerzy mieszkający w Nowym Jorku relacjonowali na swoich stronach to, co się działo na miejscu zdarzenia. Osoby, które były bezpośrednimi świadkami dramatycznych scen umieszczały filmy i zdjęcia zrobione telefonem komórkowym na blogach i forach dyskusyjnych.

Reakcja społeczności internautów po ataku na wieże WTC pokazała w jaki sposób można wykorzystać możliwości jakie daje nowe medium jakim jest internet. Okazało się, że wykorzystując nowoczesne technologie (kamera cyfrowa, telefon komórkowy, łącze internetowe) każdy może przekazywać relacje z wydarzeń, których jest świadkiem całemu światu. Właśnie tego dnia amerykańscy blogerzy udowodnili, że "każdy może być reporterem".

Ale od początku

Żeby nie cofać się za daleko w przeszłość (i aby ten tekst nie miał kilkuset podstron) ustalmy, że naszą podróż zaczynamy od roku 1997. Wówczas John Barger, pasjonat Jamesa Joyce’a i nowych technologii, w swoim internetowym dzienniku Robot Wisdom po raz pierwszy użył terminu "weblog" (ang. web - sieć i log - dziennik okrętowy). Dwa lata później nazwę "weblog" do "blog" skrócił Peter Merholz, który dodatkowo podzielił ten termin na dwa słowa „we blog” (my blogujemy). Przyjmijmy, że w ten oto sposób oficjalnie narodziło się "blogowanie".

Na początku blogi były tworzone i prowadzone jedynie przez bardzo zaawansowanych w sprawach technicznych użytkowników internetu. Dopiero pod koniec 1999 roku zaczęły powstawać pierwsze serwisy, które umożliwiały internautom założenie własnego internetowego pamiętnika. Ale miało być o dziennikarstwie... wracamy więc na naszą ścieżkę.

 / Fot. Drudge ReportMatt Drudge, autor Drudge Report, opublikował na swoim blogu informację o romansie między prezydentem USA Billem Clintonem a Moniką Lewinsky zanim to zrobił "Newsweek". Młody mieszkaniec ogarniętego wojną Bagdadu Salam Pax (pseudonim), kilkakrotnie dementował na swoim blogu informacje podawane przez media amerykańskie i irackie. O tym, że w przygotowanym przez CBS News materiale o tym, że George W. Bush unikał służby wojskowej podczas wojny w Wietnamie wykorzystano fałszywe dokumenty opinię publiczną poinformowali amerykańscy blogerzy. To najciekawsze przykłady blogerów "bawiących się w dziennikarstwo".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Popieram!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem DO ma wielką przyszłość ze względu na to, że jest społeczne i niezależne. Nie pisze się dla "kogoś", czy też komercyjnie, pisze się z wewnętrznej potrzeby lub po to aby dzielić się informacjami z innymi internautami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny pomysł. Proszę o propozycje "kamieni milowych" i najważniejszych wydarzeń w historii serwisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy ktoś spłodził już może krótką historię link Najważniejsze "zwroty akcji"? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro mowa o książcei "We the media" , to nie można zapomnieć, o grupie zapaleńców, którzy ...link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.