Facebook Google+ Twitter

Gdyby kózka nie skakała… to i tak warto, by wiedziała

Żeby pozwolić sobie na złamanie nogi w Polsce, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w sporą dawkę wiedzy: co nam się należy i o co dodatkowo możemy zabiegać.

 / Fot. PAP/ TurczykZadanie lekarza po stwierdzeniu złamania kończy się najczęściej na założeniu gipsu i poinformowaniu o terminie wizyty kontrolnej. Ale pacjent musi przecież jakoś dotrzeć do domu, a później poruszać się jeszcze przez co najmniej miesiąc po ulicach, w zatłoczonych tramwajach. Musi mieć sprzęt, który mu to ułatwi.

Można udać się do sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym. Adresy znajdziemy na stronie internetowej zdrowie.wlkp.pl. Ceny są podobne, np. kula łokciowa kosztuje 22 zł, wózek inwalidzki ok. 800-1800 zł, balkoniki i podpórki ok. 240 zł.
Ale chory nie musi całej tej kwoty pokrywać sam, 70 proc. refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia - pod warunkiem, że lekarz wypisze pacjentowi „Zlecenie na zaopatrzenie”. Sprzedawca w jednym z poznańskich sklepów rehabilitacyjno-medycznych informuje, że zdarza się to rzadko, w zasadzie tylko wtedy, gdy pacjent sam o to poprosi lekarza.

Sprzęt rehabilitacyjny można też wypożyczyć, z reguły na okres minimum jednego miesiąca. By to zrobić, nie potrzeba skierowania ani zaświadczenia lekarskiego. Wystarczy w wypożyczalni sporządzić „Umowę wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego” (potrzebny jest dowód osobisty), wpłacić kaucję (zwrotna przy oddaniu sprzętu) i kwotę za miesiąc z góry. Koszt wypożyczenia pary kul wynosi ok. 12-20 zł za miesiąc (kaucja: 40-50 zł), wózka inwalidzkiego: 30-54 zł (kaucja: 100 zł), balkonika: 25-30 zł (kaucja: 100 zł).

Gabriela Kaźmierska z oddziału NFZ w Poznaniu informuje, iż NFZ nie ma możliwości wypożyczania sprzętu ani zabezpieczania dla pacjentów z dysfunkcją czasową np. w przypadku kuli przy złamaniu kończyny dolnej. Jedyną szansą na zwrot kosztów wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego jest napisanie wniosku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie bądź innego ośrodka pomocy społecznej, które przeznaczają środki na tego typu pomoc najbiedniejszym beneficjentom.

* ceny stanowią średnie z cenników dziesięciu poznańskich sklepów i wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

drogi, jeśli nie wiemy jak cenę obniżyć do minimum:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli jednym "słowem" jest to sport dla bogatych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.