Facebook Google+ Twitter

Gdyby Pan Bóg stworzył człowieka, dając mu nos Pinokia...

Wymyślony przez Carlo Collodiego nos, wydłużający się pod wpływem kłamstw, stał się uniwersalnym motywem kulturowym. Czy byłoby dobrze, gdybyśmy wszyscy takie nosy mieli?

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pinocchio.jpg&filetimestamp=20060226161452 / Fot. Wikipedia

W świecie nieruchomych nosów


Szkoda, że w rzeczywistości nasze ludzkie nosy nie wykazują chęci do żadnego ruchu. Przyrośnięte, tkwią nieruchomo na środku twarzy. Potrafią być ładne i kształtne, ale również bulwiaste lub długie (jak klamka od zakrystii), czasami złamane lub plastycznie poprawione. Mają jedną wspólną wadę (a dla niektórych zaletę). Pod wpływem kłamstw nie wydłużają się ani o milimetr. Czasami tylko z zawstydzenia zwieszają się na kwintę. Słuchamy tysięcy obietnic
polityków, zeznań byłych polityków, tłumaczeń sportowców, którzy wzięli doping (ale nie wiedzieli, że biorą), zapewnień skazańców o swojej niewinności, wywiadów szemranych biznesmenów. Obserwujemy manipulacje i korupcję urzędników, słyszymy o częstych skokach w bok i innych działaniach niezgodnych z prawem lub zasadami moralnymi. Szarzy obywatele są karmieni podkręconą statystyką i oficjalną interpretacją zdarzeń ekonomiczno-politycznych. Kłamstwo zostało oswojone.

Aktywni uczestnicy tego typu zdarzeń każdorazowo przedstawiają społeczeństwu gotowe
wytłumaczenia, problem w tym, że często są to kłamstwa. Nie jest to jednak żadną przeszkodą
dla ich propagowania.

Wspomniane powyżej oswojenie kłamstwa powoduje, że coraz częściej wiele informacji traktujemy z przymrużeniem oka, bynajmniej nie oburzając się, że są wyssane z palca. To taki rodzaj biernego przyzwolenia na używanie kłamstwa.

Wizja ludzkości z nosem Pinokia


W tym miejscu nachodzi mnie refleksja. Jak to się stało, że Stwórca nie zastosował patentu Carlo Collodiego przy tworzeniu Adama i Ewy? Przecież taki uniwersalny i widoczny tester w dużym stopniu ograniczyłby grzech kłamstwa.

Przede wszystkim, nie wyobrażam sobie jednak, by kłamstwo mogło, ot tak, zniknąć zupełnie. Raczej ewolucja wyglądu kolejnych pokoleń przyzwyczaiłaby nas do tego, że długość
człowieczego nosa nie jest żadnym status quo, lecz podlega stałym zmianom. Ludzkość poradziłaby sobie z takim drobiazgiem. Obowiązujące kanony urody szybko uwzględniłyby
owe wystające, długaśne narządy węchu. Na pewno, wg dzisiejszych standardów, budziłoby to śmiech, a nawet przerażenie. Długie nosy utrudniałyby przecież poruszanie się w tłumie, stanowiąc potencjalne zagrożenie np. dla oczu mijanych osób. Wszystko we wszechświecie jest jednak względne i nawet do takich mutacji ludzkość by przywykła. Jubilerzy i kreatorzy mody zadbaliby o odpowiednią oprawę nosów. Ileż kółek, wisiorków, ubranek na mróz mogłoby się tam pomieścić, ileż byłoby miejsca na fantazje w makijażu i tatuowaniu? A może nastałaby moda na jak najdłuższe nosy, a ludzie prześcigaliby się w ilości i skali kłamstw? Może takie nosy wykorzystywane byłyby w niecnych erotycznych celach?

Wizja wydłużających się nosów jest ciekawa, ale historia ludzkości pokazuje, że człowiek nawet najgorszą swoją wadę potrafi przekuć w propagandowy sukces. Ludzie z gruntu źli, dyktatorzy, potrafili być czczeni i uwielbiani przez miliony. Rozmiar ich nosów nie miał żadnego znaczenia, bo nawet gdyby miały metr długości, byłyby prezentowane jako sukces idei, wielkie dokonania, a nie powody do wstydu. Lepiej więc bajka niech pozostanie tylko bajką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Małgorzata Dąb
  • Małgorzata Dąb
  • 26.10.2010 18:17

dobry!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2010 14:52

Oczywiście 5* zapomniałem dopisać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.04.2010 14:51

Wojtku, dobre! W artykule poruszyłeś wątek cyt. " Stwórca nie zastosował patentu Carlo Collodiego przy tworzeniu Adama i Ewy" Przecież to banalnie proste:) Nie było jeszcze na świecie Carlo Collodiego i stwórca nie przeczytał Pinokia:)))))) Teraz, to na pewno by takiej gafy nie strzelił:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst wprowadził mnie w dobry nastrój.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małgorzato !!
Przecież słonie nie kłamią !!!
:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co na to dictum powiedziałyby słonie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryku,
W każdym mężczyżnie tkwi przecież, przez całe życie, mały chłopiec...:-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojciechu, czyżby dopadła Cię tęsknota do cielęcych lat? Teraz to tylko czytając bajki wnukom można doświadczać takich wizji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale o co Autorowi chodzi? Czy Autor nie widzi tych pięknych szat?? - http://pl.shvoong.com/books/mythology-ancient-literature/255871-nowe-szaty-kr%C3%B3la/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.