Facebook Google+ Twitter

Gdyby widzowie byli uzbrojeni, do masakry w kinie mogłoby nie dojść

Tragedia z poprzedniego tygodnia, to już kolejna strzelanina w mieście Aurora. Poprzednia, choć również tragiczna, była jednak mniej medialna.

Sonda

Czy powszechny dostęp do broni, zwiększyłby bezpieczeństwo?

 / Fot. EPA/RJ SANGOSTI22 kwietnia w mieście Aurora miała miejsce inna strzelanina. Do jednego z kościołów wszedł świeżo zwolniony z więzienia przestępca i otworzył ogień. Udało mu się zabić jedną osobę, zanim został zastrzelony przez uzbrojonego cywila.

Podstawowa różnica polega na tym, że Aurora Mall jest tzw. gun-free zone czyli strefą gdzie dla bezpieczeństwa obywateli wprowadzono zakaz przenoszenia gotowej do strzału broni. New Destiny Christian Church taką strefą nie był.

Podobna sytuacja miała miejsce 1 października 1997 roku w Pearl, Mississippi, kiedy to 16 letni Luke Woodham zabił dwie osoby i 7 z nich ranił. Dalszy rozlew krwi powstrzymał asystent dyrektora Joel Myrick, uzbrojony w pistolet kalibru .45

Paradoksalne a jednocześnie tragiczne jest to, że od 1995 r. obowiązuje w USA prawo, na mocy którego szkoły stanowią "gun-free zone". John Myrick by powstrzymać strzelaninę musiał pobiec po broń do swojego samochodu.

Czytaj też: Sylwetka Jamesa Holmesa - sprawcy strzelaniny na premierze "Batmana"


Mało kto zwraca uwagę na to, że największe tragedie zdarzają się właśnie w miejscach stanowiących "gun-free zone". Miejsca te stanowią amerykański odpowiednik Polski, czyli kraju gdzie gotową do strzału broń noszą wyłącznie policjanci i przestępcy. Fakt, że w takim miejscu dokonano masakry, stanowi argument za tym, by zabronić posiadania i przenoszenia broni w ogóle. Choć statystyki mówią zupełnie co innego. Np. gdy powiązano wysoki wskaźnik przestępczości w mieście Washington DC z dostępem do broni i praktycznie zakazano jej posiadania (prawo to zaczęło obowiązywać w roku 1977), to liczba morderstw zaczęła dramatycznie rosnąć, by w roku 1991 osiągnąć poziom 80 morderstw na 100 000 mieszkańców, co stanowi 287 proc. stanu z roku 1977. Dla porównania, w tym samym czasie reszta kraju zanotowała wzrost liczby morderstw o zaledwie 11 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (53):

Sortuj komentarze:

lolek
 • lolek
 • 30.07.2012 16:37

tak własnie jest jak ktoś wyciąga broń do ciebie słychac strzaly nie zastanawiasz sie tylko gościa załatwiasz inaczej moze to być twoja ostatnia minuta rozrachunek przyjdzie póżniej

Komentarz został ukrytyrozwiń
ptaszynski
 • ptaszynski
 • 29.07.2012 17:26

przecież to oczywiste jakby ktoś zaczął strrzelać w kinie w ciemnościach do ludzi ..a ja zobaczył bym kogoś z sali z spluwą to w obronie wlasnej naturalnie bym go dobił taka jest mentalność ludzi własne zycie sie ceni...pewnie i zabitych byłyby dziesiątlki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
 • Obywatel
 • 29.07.2012 08:14

@jędruś:
"już sobie wyobrażam gdyby inne osoby zaczęły strzelać w kinie ... to by była prawdziwa jatka ... "
Sami amerykańscy policjanci przyznają niechętnie, że uzbrojeni cywile działający w samoobronie RZADZIEJ (od policji) strzelają do przypadkowych osób kiedy dochodzi do strzelaniny. I to pomimo tego, że w USA policjanci odbywają ciągły trening z posługiwania się bronią palną.
Wychodzi więc na to, że jeżeli chcemy aby było "bezpieczniej" (cokolwiek to znaczy) to najpierw należy rozbroić... policję.

A przenosząc to na polski grunt można opisać to jednym słowem: DRAMAT. Bo polski policjant średnio rocznie oddaje niecałe 20 strzałów w ramach treningu strzeleckiego. To oznacza, że broń w jego rękach istotnie jest niebezpieczna. Bo broń - jak każde narzędzie (na przykład samochód) - jest niebezpieczna dla posiadacza i osób postronnych jeżeli posiadacz nie potrafi się nią prawidłowo posługiwać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Max Payne
 • Max Payne
 • 27.07.2012 23:33

Dobrze , że w tym kinie broń palną miał tylko sprawca , który strzelał . Gdyby broń miała jeszcze publika to pewno zaczęła by też strzelać i ktoś mógłby zostać ranny .

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 27.07.2012 18:35

już sobie wyobrażam gdyby inne osoby zaczęły strzelać w kinie ... to by była prawdziwa jatka ... pewnie ze sto zabitych i rannych .. popłoch panika huki wystrzały słowem groza !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 27.07.2012 14:26

amerykanie już sie przyzwyczaili do masakr z broni palnej to u nich codzienność ... to tylko w europie to jest wydarzenie jak ktoś głośniej huknie.z colta ..i media sie rozpisują a w USA przechodzi większośc takich zdarzeń niezauważalnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria 1931
 • Maria 1931
 • 26.07.2012 22:44

Ma być tak:
Brawo!Rafał Kawalec Dzisiaj 22:26
Tylko przyklasnąć na ta inteligentna ripostę do oponenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maria 1931
 • Maria 1931
 • 26.07.2012 22:42

Brawo!Rafał Kawalec Dzisiaj 22:26
Tylko przyklaskując na ta inteligentna ripostę do oponenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:Śmieszek
Autor nie bał się podpisać imieniem i nazwiskiem i chętnie ci poda źródła swoich rewelacji (a także i innych ciekawszych)

Ty podpisujesz się nickiem i po prostu z góry zakładasz, że coś co nie jest zgodne z twoim widzeniem świata musi być bzdurą ;) Takie to ... hmm... nowoczesne?

Komentarz został ukrytyrozwiń
smieszek
 • smieszek
 • 26.07.2012 22:11

Autor bzdur na wypisywał a ciemnota komentuje i się podnieca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.