Facebook Google+ Twitter

Gdynia kontra Gdańsk, czyli kto ma bałagan

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-05 17:21

Przyjaźń prezydentów Gdańska i Gdyni od dawna była szorstka, teraz jednak Wojciech Szczurek występuje przeciwko Pawłowi Adamowiczowi w otwartym liście przekazanym mediom. W stosunkach obu miast tak ostro jeszcze nie było.

 / Fot. Fot. archiwum/ R. KwiatekSzczurka zdenerwowały wypowiedzi Adamowicza w sprawie przebudowy ul. Spacerowej w okolicach hipermarketu Real (dawniej Geant). Miało do niej dojść kilka lat temu – ale nie doszło. W 1998 r. inwestycję zobowiązał się sfinansować właściciel hipermarketu, ale prezydent Gdańska zwolnił go z tego obowiązku w 2003 roku (w zamian za rekompensatę w wysokości 400 tys. zł). Według władz Gdańska, na przeszkodzie rozbudowy stanął m.in. sprzeciw Gdyni.
Prezydent Gdyni te oskarżenia nazywa aroganckimi, bezpodstawnymi i pisze do Adamowicza o bałaganie w Pańskim Urzędzie. Według niego, za problemy z przebudową odpowiada brak konsekwencji i sumienności oraz znajomości procedur odpowiedzialnych osób w Gdańsku.


List prezydenta Szczurka i stanowisko władz Gdańska.

Sprawa ul. Spacerowej. Bezprecedensowa odpowiedź prezydenta Gdyni do prezydenta Gdańska
Szczurek do Adamowicza: ma Pan bałagan w swoim urzędzie!
Gdynia, 4 października 2007 r.

Szanowny
Panie Prezydencie!

Wyrażam oburzenie i stanowczy sprzeciw wobec zgłaszanych za pośrednictwem mediów (Gazeta Wyborcza i Telewizja Gdańsk) - przez Pana osobiście oraz niektórych Pana urzędników - bezpodstawnych oskarżeń pod adresem samorządu Gdyni, jakoby utrudniał on realizację rozwiązania komunikacyjnego w rejonie ul. Nowa Spacerowa w Gdańsku – Osowej.
Prawda jest bowiem taka, że Gdynia ściśle współpracując ze służbami samorządu Gdańska oraz pełnomocnikiem inwestora, uzgadniała pozytywnie dokumentację na kolejnych etapach procedury administracyjnej. […] To brak konsekwencji i sumienności oraz znajomości procedur odpowiedzialnych osób w Gdańsku, stoją za dotychczasowym fiaskiem tejże inwestycji! Wystarczy zapoznać się z dokumentacją.
Jeśli z powodu bałaganu w Pańskim Urzędzie, o którym czytam w prasie, nie ma Pan możliwości dotarcia do dokumentów, to służę kopiami, które znajdują się w Urzędzie Miasta Gdyni (załączniki). Ostatni ślad w dokumentacji dotyczącej tej sprawy, w Urzędzie Miasta Gdyni, to pismo z dnia 17.10.2006 r, adresowane do Biura Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. w Gdańsku, w którym Wydział Polityki Gospodarczej i Nieruchomości Urzędu Miasta Gdyni zwraca się o uzupełnienie w ciągu 7 dni wniosku, dotyczącego trwałego zainwestowania na terenie Skarbu Państwa. Niestety, wniosek nie został uzupełniony.
Uważam, że bezpodstawne i aroganckie oskarżenia - Pańskie i Pańskich podwładnych, pod adresem służb Urzędu Miasta Gdyni i moim osobiście, że utrudniamy Gdańskowi realizację rozlicznych, ambitnych inicjatyw o zasięgu metropolitalnym, zdecydowanie obrażają samorząd gdyński. […]

Prezydent
Miasta Gdyni
dr Wojciech Szczurek

Antoni Pawlak, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska.

Dopiero co dostaliśmy list od prezydenta Szczurka i muszę powiedzieć, że czytaliśmy go z przykrością. Większość dokumentów załączonych do listu nie dotyczy spornego odcinka ul. Spacerowej. Jedynie jeden, najstarszy z nich, ze stycznia 2001 jest związany z drugą nitką ulicy. Jest to odmowa wydania pozwolenia na budowę tego odcinka. Wszystkie inne dokumenty mówią o zupełnie innej części tej ulicy. Niestety prezydent Adamowicz musiał dzisiaj wyjechać do Warszawy, w poniedziałek na pewno odpowie na list prezydenta Gdyni. Jutro natomiast ogłosimy oficjalne stanowisko miasta w tej sprawie.

Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska, ds. gospodarki komunalnej.

W moim przekonaniu reakcja prezydenta Szczurka jest przesadzona. Rozumiem, że sprawa została upubliczniona, jednak nie powinno być aż tak ostrej riposty. Mamy przecież całą dokumentację dotyczącą przebudowy górnego odcinka ul. Spacerowej, w sąsiedztwie centrum handlowego. Wszystko na pewno da się sprawdzić i rozwiązać to nieporozumienie.

Red. - NaszeMiasto.pl
W.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.