Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10581 miejsce

Gdynia. Pomnik harcerzy „aresztowany”

Skwer Tajnego Hufca Harcerzy w Gdyni, gdzie stoi Pomnik Harcerzy został otoczony płotem. To prywatna działka, na której powstaje nowa inwestycja. Mieszkańcy są pełni obaw.

Jeszcze przed rokiem przychodzili tu gdynianie odpocząć i pobawić się z dziećmi. / Fot. Darek SzczecinaW centrum Gdyni, przy słynnej ulicy Świętojańskiej u podnóża Kamiennej Góry, stoi Pomnik Harcerzy Gdyńskich. Wzniesiono go w 1966 roku dla uczczenia bohaterskiej postawy miejscowych harcerzy w latach okupacji 1939-1945. Skwer wokół pomnika nosi imię Tajnego Hufca Harcerzy.


Obejrzyj galerię zdjęć

Skwer i Pomnik są już za drutami. / Fot. Darek SzczecinaSkwer był miejscem odpoczynku mieszkańców, a sam pomnik przypominał o bohaterstwie młodych gdynian. Teren ten w 1999 roku trafił w prywatne ręce. Nowy właściciel zamarzył zabudować teren, zaś przeszkadzający w inwestycji pomnik zburzyć lub przenieść w inne miejsce. Sprzeciwili się temu mieszkańcy.

Niech pan fotografuje, bo to ostatnie chwile – z okna wołała do mnie gdynianka. Inna starsza już pani wyraziła swoje oburzenie, bo to pomnik naszych bohaterów. Skwer został już otoczony płotem. Rusza plac budowy.

Zobacz Skwer THH z kamery

W 2007 roku miasto przyjęło zmiany w planie zagospodarowania. Zezwolono na częściowe zabudowanie skwerku, ale pomnik ma pozostać na swoim miejscu. I te ustalenia ma uszanować inwestor. Ale okoliczni mieszkańcy mają nadal wątpliwości pamiętając los pomnika Bohaterów Gryfa Pomorskiego.

Projekt inwestora. / Fot. Materia prasowyEfektem rozpoczętej inwestycji ma być kompleks mieszkalno-usługowy Baltiq Plaza za 70 milionów złotych. W ciągu dwóch lat powstanie nowoczesny budynek z 84 mieszkaniami i 14 lokalami usługowymi. Architekci w planach uwzględnili też pomnik, który zyska nowe otoczenie. Jednak na czas budowy Pomnik Harcerzy zostanie przeniesiony na ulicę Słowackiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.