Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30179 miejsce

Gdynia - przegląd urodzinowy

Gdynia, jedno z najmłodszych polskich miast. Symbol sukcesu dwudziestolecia międzywojennego. "Okno na świat". Port, stocznia, wielkie statki pasażerskie i żaglowce. Miasto młode wtedy - i teraz.

Gdynia - herb miasta / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/GdyniaWobec zbliżających się urodzin Gdyni przejrzałem zasoby wiadomosci24.pl i starałem się wychwycić cechy charakterystyczne tego miasta - na podstawie samych tylko artykułów. Spróbowałem to zrobić z dystansem, jako że sam jestem tam niemal codziennym gościem. Na początek ot, tak sobie, wpisałem "Gdynia" w wyszukiwarkę.

Wychodzi na to, że Gdynia sportem stoi. Nie da się ukryć - nazwy drużyn, jak Arka, Lotos, Prokom - muszą się przewijać przez serwisy sportowe. Tym bardziej, że drużyny niezłe, zaś Arka dorobiła się (chyba jako jedyny klub w Polsce) swojego miejsca na planie miasta: Skwer Arki Gdynia to oficjalna nazwa miejsca położonego w jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów miasta. Nie wierzycie - wystarczy spojrzeć na "googlowe" mapy. Skwer Arki Gdynia na planie miasta / Fot. maps.google.pl Cenione w Gdyni są sporty klasyczne, olimpijskie, ale i "świeższe" w swojej tradycji, na przykład biznesowe gry planszowe. Oficjalne logo miasta Gdynia / Fot. www.gdynia.plSport jest jednym z obszarów mocnej identyfikacji mieszkańców i twardej konkurencji między Gdynią a Gdańskiem. Nie tylko "święte wojny" kibiców Arki z gdańską Lechią, ale też wyścig o nowe obiekty sportowe
czy spory w sprawie rozbudowy infrastruktury drogowej. Kwestia infrastruktury miejskiej w Gdyni wraca także w przypadku nowych przedsięwzięć, jak Sea Towers, ale i realizowanych od dawna, jak Trasa Kwiatkowskiego.
Eugeniusz Kwiatkowski w gdyńskiej pamięci funkcjonuje nie tylko jako "dawca" nazwy Trasy, szkoły wyższej czy centrum handlowego, ale jako postać wspominana. Patrz artykuł niżej podpisanego czy galeria zdjęć z obchodów urodzin Budowniczego Gdyni.
Wątek historyczny pojawia się jeszcze w formie sentymentu kaszubskiego, stawianego w opozycji do obecnego rozwoju miasta i decyzji prezydenta, Wojciecha Szczurka. Tymczasem Gdynia inwestuje bądź pozwala na rozwój, czego żywym dowodem są marzenia - może nie na miarę Kwiatkowskiego - ale i tak śmiałe. Na przykład projekt budowy nowego ocenarium, które, jak sama nazwa wskazuje, raczej nie powinno mieć wiele wspólnego z lądem stałym.
Wodno-morska tradycja Gdyni przebija zresztą w przypominaniu i zapowiedziach imprez żaglowcowych, czy galerii zdjęć związanych z miastem i morzem. Do tego dołączyć należy port, Logo Portu Gdynia; http://www.port.gdynia.pl/ / Fot. Port Gdynia Holding który - choć mniejszy od gdańskiego (w wielkości terenu i potencjału przeładunkowego) szybko rozwija swój biznes.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus dla autora,za promocję Eugeniusza Kwiatkowskiego, a więc i Łukowa:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i przegapiłem dobry tekst Anny Korzon: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.