Facebook Google+ Twitter

Gdynia. R@port o stanie polskiego teatru

Od 15 do 20 maja Gdynia, już po raz drugi, stanie się stolicą polskiego teatru. Rozpoczyna się II Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port. To przegląd najważniejszych i najciekawszych sztuk współczesnej sceny teatralnej kraju.

Festiwal rozpocznie sesja naukowa organizowana we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Jej tematem będzie twórczość Tadeusza Różewicza, który został wybrany na patrona festiwalu.

Rozpocznie się we wtorek o godzinie 11 sesją zatytułowaną „Re:Wizje Różewiczowskie”. Ma ona sprowokować do refleksji nad aktualnością i obecnością we współczesnym teatrze przesłania zawartego w sztukach tego wybitnego autora.

Jako referenci wystąpią najwybitniejsi badacze twórczości autora "Kartoteki" m.in. prof. Małgorzata Sugiera (Uniwersytet Jagielloński), prof. Anna Krajewska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański), Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański). Wydarzeniem będzie wystawienie "Kartoteki" na dużej scenie Teatru Muzycznego Inscenizacja, której reżyserem jest Kazimierz Kutz, po raz pierwszy grana była na deskach Teatru Narodowego w 1999 r. Główną rolę w spektaklu gra Zbigniew Zamachowski, a towarzyszy mu m.in. Jan Englert.

W planach są również dwie wystawy, przegląd telewizyjnych realizacji sztuk Różewicza, spektakle prezentowane na żywo oraz dyskusja panelowa z udziałem reżyserów i krytyków teatralnych.

Od czwartku o Nagrodę Główną Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka walczyć będzie 10 autorów spektakli teatralnych z całej Polski. W szranki konkursowe stanie m.in. dramat laureatki Nagrody Nike Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Przemysława Wojcieszka oraz znane gdańskiej publiczności przedstawienie "Spalenie matki" Pawła Sali w reżyserii Michała Kotańskiego. W zeszłym roku zwyciężył spektakl "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka w reż. autora z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Młodych artystów oceniać będą znani krytycy i znawcy teatru na czele z Janem Ciechowiczem.

Organizatorzy nie zapomnieli również o Teatrze Telewizji. Specjalne miejsce w festiwalowym programie będą miały sztuki, które pojawiły się w ostatnim czasie w telewizyji. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. spektakl "Góra Góry" opowiadający o działalności znanego dominikanina Ojca Jana Góry oraz "Narty Ojca Świętego", w którym Jerzy Pilch pokazuje uwielbienie Polaków dla Jana Pawła II w satyrycznym świetle, szukając odpowiedzi na pytanie jakiego rodzaju wpływ miała postać Papieża na nasz kraj.

W cieniu festiwalowych prezentacji odbędzie się wiele dyskusji, spotkań i rozmów z twórcami oraz aktorami. Wśród gości pojawią się m.in. Maciej Kozłowski oraz Maria i Jan Peszek.

Szczegóły dotyczące imprezy na stronie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.