Facebook Google+ Twitter

Gdynia: Trasa im. Kwiatkowskiego zostanie w końcu wybudowana?

Widać pierwsze kroki w budowie trasy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na rozpoczęcie inwestycji i jak będzie ona wyglądać po zakończeniu?

estakada fot. Katarzyna RyszkowiczTrochę historii

Gdy pojawił się poważny problem transportowy, spowodowany brakiem bezpośredniego połączenia między rozwijającym się portem, a całym krajowym systemem transportowym, zastanawiano się nad skutecznym jego rozwiązaniem.


W 1974 roku ogłoszono rozpoczęcie budowy trasy imienia samego inicjatora, Eugeniusza Kwiatkowskiego. W latach 1974-1992 wybudowana została tylko jej część, natomiast w latach 1995-1998 zrealizowano kolejną fazę budowy. Pieniądze uzyskiwane były z budżetu państwa, a później z Banku Światowego. Niestety po ich wyczerpaniu nie było już funduszy i dlatego inwestycja nie została zakończona.  

Ostatnia faza budowy

Oficjalnie budowa tego etapu została rozpoczęta 21 sierpnia 2006 roku i ma potrinformacje oraz zdjęcia z budowy estakady są bardzo popularne wśród intenautów fot. Katarzyna Ryszkowiczwać 20 miesięcy. Zakończenie planuje się na marzec 2008 roku. Głównym celem inwestycji jest połączenie istniejącej trasy z obwodnicą Trójmiasta. Wszystko dzięki dużemu wsparciu finansowemu Unii Europejskiej, która przyznała Gdyni 189 mln zł. na zrealizowanie inwestycji. Wykonawcą projektu została firma Warbud S.A. Ich pracę można już obserwować. Rozpoczęte są wykopy oraz ścięte drzewa. O to, co powstanie na leśnej trasie zapytaliśmy Tadeusza, jednego z pracowników: – Powstaną przede wszystkim wiadukty, ciekawostką jest, że niektóre będą sięgać aż 30 metrów wysokości. Długość to 370 metrów. Wiem, że ma powstać chodnik dla pieszych, więc będzie można pospacerować.

Dlaczego tak długo?

Przeszkód, które od ponad 30 lat uniemożliwiały budowę Estakady jest wiele. Najpierw skarżono się na wadliwy plan zagospodarowania przestrzennego terenu, potem okazało się, że brakuje pieniędzy, ostatecznie jakiekolwiek prace zablokowały liczne protesty ekologów i mieszkańców miasta. Władze Gdyni stawiły jednak czoło problemom. Pieniądze znalazły się w Brukseli, a lasy wycięto o wiele wcześniej, tak by nienaruszone zostały siedliska ptaków.

 

Dzięki nowej trasie, przez miasto nie będzie przejeżdżał ciężki transport, tym samym zmniejszy się hałas, który przestanie być udręką dla mieszkańców. Będzie można łatwiej i szybciej przemieszczać się po mieście. Ułatwiona będzie także wymiana międzynarodowa oraz połączenia ladowo-morskie.

Trzymamy kciuki za zakończenie prac z sukcesem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Udało się w terminie. Eugeniusz Kwiatkowski by się ucieszył: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kasiu, nic dodać, nic ująć:) Brawo:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie i rzetelnie napisany artykuł +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.