Facebook Google+ Twitter

Gdynia: Uroczystości upamiętniające wydarzenia z grudnia 1970 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-17 11:04

39 lat temu wojsko otworzyło ogień do udających się do pracy robotników gdyńskiej stoczni. Przy pomniku ofiar przy przystanku SKM Gdynia-Stocznia metropolita Gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź podkreślił, dramat grudniowych wydarzeń jest tym większy, że zginęły wówczas również kobiety i dzieci. Nic nie jest w stanie ukoić bólu matek, żon i dzieci - dodał duchowny.

Z kolei szef „Solidarności” Stoczni Gdynia Dariusz Adamski wyraził przekonanie, że jakiekolwiek próby rehabilitacji generała Jaruzelskiego naruszają godność pomordowanych i wszystkich, którzy pamiętają wydarzenia sprzed 39 lat. Bez jego zgody nie wydano by wtedy rozkazu strzelania do bezbronnych ludzi - zaznaczył Adamski.

Prezydent Lech Kaczyński, który zwykle uczestniczył w gdyńskich uroczystościach, w tym roku z powodu złego stanu zdrowia odwołał swój przyjazd, ale wystosował do uczestników oficjalny list.
O 16.30 w gdyńskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona uroczysta msza, później jej uczestnicy przejdą pod pomnik przy Urzędzie Miasta, gdzie zostaną złożone wieńce.

W grudnia 1970 roku w Gdyni od kul zginęło 18 osób. W sumie na Wybrzeżu podczas tragicznych wydarzeń zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.