Facebook Google+ Twitter

Gdyński Capstrzyk Niepodległości

W przeddzień narodowego święta, w niedziele 10 listopada, w Gdyni odbędzie się Capstrzyk Niepodległości oraz odsłonięcie Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W poniedziałek zaś Parada, Marsz i Bieg Niepodległości.

Na niedzielę w Gdyni zapowiedziano kilka połączonych ze sobą uroczystości patriotycznych. Zacznie się od Mszy św. w intencji ojczyzny a zakończy Capstrzykiem Niepodległości. Mieszkańcy oddadzą hołd wszystkim,  / Fot. Darek Szczecinaktórzy walczyli o wolną Polskę. Poniedziałek będzie obfitować kolejnymi atrakcjami.

W niedzielę, 10 listopada, o godzinie 13:00 w kościele pw. NMP przy ul. Świętojańskiej w asyście kompanii honorowej MW zostanie odprawiona Msza św. w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości niepodległościowych przejdą ulicą Świętojańską na plac przy Krzyżu Ofiar Grudnia.

Na godzinę 15:00 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość uświetni Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP oraz słuchacze Akademii Marynarki Wojennej w historycznych mundurach.

Około godziny 16:45 nastąpi przemarsz z pochodniami ulicą Świętojańską pod Płytę Marynarza Polskiego. Tam odbędzie się Apel Pamięci – oddanie hołdu wszystkim tym,  / Fot. Materiał MW RPktórzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległą Polskę oraz Capstrzyk Niepodległości.

W zawiązku z uroczystościami niepodległościowymi od godz. 14:00 do 17:30 nastąpi ograniczenie ruchu w rejonie ulicy Świętojańskiej.

Na poniedziałek, 11 listopada, zaplanowano liczne działania artystyczne - teatralne, muzyczne i wizualne. Głównym punktem będzie Parada Niepodległości. Start w samo południe spod Dworca PKP ulicą 10 Lutego aż na Skwer Kościuszki. Tutaj, przy płycie Marynarza Polskiego odbędą się oficjalnych uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej RP, delegacji organizacji społecznych.

O godzinie 13:00 w Centrum Aktywności Seniora rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Odbędą się także warsztaty robienia kotylionów cz, działania artystyczne na Placu Grunwaldzkim, teatralne przy Dworcu PKP Gdynia Główna oraz, gra miejska.

Dla miłośników aktywnego ruchu przygotowano Bieg i Marsz Niepodległości. O godzinie 11:15 wystartują Nordic Walkerzy. Będą mieli do ponad 3-kilometrową trasę. Najmłodsi uczestnicy Biegu Niepodległości wystartują o godzinie 15:45. Uczniowie podstawówek będą mieli do pokonania 1 kilometr natomiast gimnazjaliści i licealiści 2 kilometry. Główny bieg – dystans 10 kilometrów – rozpocznie się o godzinie 15:00.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.