Facebook Google+ Twitter

Gdzie cieszyć się wiosną na Mazowszu? Rozmowa z Marszałkiem Adamem Struzikiem

Zaraz po Wielkanocy nastąpi długi majowy weekend, rozpoczynający w całym kraju sezon majówek. Zapytaliśmy Marszałka Adama Struzika, co poleci jako jako najlepsze imprezy kwietnia i maja oraz najciekawsze miejsca na Mazowszu.

Konkurs na palmy wielkanocne / Fot. Archiwum UMWMPanie Marszałku, które wydarzenia kwietnia i maja na Mazowszu Urząd Marszałkowski może rekomendować turystom z całej Polski?

Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego: - Wiosna kojarzy się przede wszystkim z okresem Świąt Wielkanocnych. Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości związanych z tym najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.

W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jednym z najbarwniejszych miejsc w kraju. Corocznie odbywa się tu konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną. Na Kurpiach przybiera ona charakterystyczną, niepowtarzalną postać. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 4 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami. Do uwicia tych pięknych, wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Żmudna, wielomiesięczna praca przynosi efekty - powstają prawdziwe dzieła sztuki. Naprawdę warto to zobaczyć.

Bogatą obrzędowość świąt przybliża też wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, którą można oglądać (od 17 kwietnia do 31 maja) w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zaprezentowaną we wnętrzach 10 chałup z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający będą mogli podziwiać ciekawe pokazy związane ze zwyczajami i obrzędami wiosennymi naszego regionu. Wyjątkowym wydarzeniem jest także Szydłowiecki Kiermasz (17 kwietnia, początek godz. 9.00), w którym uczestniczy coraz więcej osób zainteresowanych kulturą ludową, tradycją i obrzędowością Świąt Wielkanocnych.

Wiosenny sezon na Mazowszu to także koncerty, wystawy oraz imprezy plenerowe. Tegoroczna edycja pikniku „Odkryj Mazowsze” stawia na promocję turystyki rodzinnej. 16 kwietnia zapraszam na dziedziniec Wyższej Szkoły Ekonomicznej Almamer w Warszawie, gdzie najciekawsze atrakcje regionu zaprezentują m.in. placówki kultury, muzea, lokalne organizacje turystyczne, przedstawiciele turystyki oraz producenci żywności tradycyjnej.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.