Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie cieszyć się wiosną na Mazowszu? Rozmowa z Marszałkiem Adamem Struzikiem

Jacek Andrzej Kwiatkowski
Jacek Andrzej Kwiatkowski
Brochów - gotycko-renesansowy kościół obronny
Brochów - gotycko-renesansowy kościół obronny Archiwum UMWM
Zaraz po Wielkanocy nastąpi długi majowy weekend, rozpoczynający w całym kraju sezon majówek. Zapytaliśmy Marszałka Adama Struzika, co poleci jako jako najlepsze imprezy kwietnia i maja oraz najciekawsze miejsca na Mazowszu.

Panie Marszałku, które wydarzenia kwietnia i maja na Mazowszu Urząd Marszałkowski może rekomendować turystom z całej Polski?

Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego: - Wiosna kojarzy się przede wszystkim z okresem Świąt Wielkanocnych. Od Niedzieli Palmowej rozpoczyna się cykl najważniejszych obrzędów i uroczystości związanych z tym najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.

W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse na Kurpiach staje się jednym z najbarwniejszych miejsc w kraju. Corocznie odbywa się tu konkurs na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną. Na Kurpiach przybiera ona charakterystyczną, niepowtarzalną postać. Cechują ją zarówno rozmiary (od 1 do 4 m wysokości), sposób wykonania (oplatanie roślinnością leśnego kija), jak też bogata dekoracja bibułkowymi kwiatami i wstążkami. Do uwicia tych pięknych, wielobarwnych, bogato zdobionych i wysokich palm Kurpie przygotowują się miesiącami. Żmudna, wielomiesięczna praca przynosi efekty - powstają prawdziwe dzieła sztuki. Naprawdę warto to zobaczyć.

Bogatą obrzędowość świąt przybliża też wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, którą można oglądać (od 17 kwietnia do 31 maja) w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zaprezentowaną we wnętrzach 10 chałup z przełomu XIX i XX wieku. Zwiedzający będą mogli podziwiać ciekawe pokazy związane ze zwyczajami i obrzędami wiosennymi naszego regionu. Wyjątkowym wydarzeniem jest także Szydłowiecki Kiermasz (17 kwietnia, początek godz. 9.00), w którym uczestniczy coraz więcej osób zainteresowanych kulturą ludową, tradycją i obrzędowością Świąt Wielkanocnych.

Wiosenny sezon na Mazowszu to także koncerty, wystawy oraz imprezy plenerowe. Tegoroczna edycja pikniku „Odkryj Mazowsze” stawia na promocję turystyki rodzinnej. 16 kwietnia zapraszam na dziedziniec Wyższej Szkoły Ekonomicznej Almamer w Warszawie, gdzie najciekawsze atrakcje regionu zaprezentują m.in. placówki kultury, muzea, lokalne organizacje turystyczne, przedstawiciele turystyki oraz producenci żywności tradycyjnej.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

1 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaplanowało „Gotowanie na polanie” - imprezę plenerową popularyzującą tradycje kulinarne Mazowsza, której głównym punktem będzie konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę regionalną.

Województwo mazowieckie, jak co roku, włącza się w obchody światowego Dnia Ziemi, które w tym roku zorganizowano pod hasłem „Las całkiem blisko nas” – finałowy piknik, z licznymi atrakcjami, odbędzie się 8 maja na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Natomiast 29 maja Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie organizuje niedzielny plenerowy piknik literacki „Fiesta w Hiszpanii” . W programie m.in. warsztaty przygotowane z myślą o dzieciach - literackie, budowania książki, translatorskie, muzyczne, taneczne, plastyczne, teatralne czy kulinarne, a także pokazy hiszpańskich, animowanych filmów oraz spotkanie z grafikiem i ilustratorem Edwardem Lutczynem.

W swoje gościnne progi zapraszają także placówki kulturalne na Mazowszu w ramach „Nocy Muzeów”. Zwiedzaniu po zmroku towarzyszyć będą liczne atrakcje. Po szczegółowe informacje warto zajrzeć na strony internetowe poszczególnych instytucji.

I jeszcze coś dla miłośników muzyki: cykl koncertów muzyki klasycznej w zabytkowych budowlach sakralnych Mazowsza, przygotowany w ramach projektu „Mazowsze w Koronie” przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (8 maja – godz. 13.00 - Opactwo, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, 15 maja, godz.19.00 – Wiązowna, kościół pw. św. Wojciecha, 22 maja, godz.16.00 – Chorzele, kościół pw. Świętej Trójcy). 13 maja zapraszam do Archikatedry Warszawskiej pw. Męczeństwa Jana Chrzciciela na koncert dedykowany Janowi Pawłowi II, w wykonaniu artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

A gdyby ktoś chciał spędzić na Mazowszu któryś majowy weekend, to które miejsca powinien odwiedzić?

- Na Mazowszu można ciekawie i aktywnie wypocząć. Oferta turystyczna jest bardzo bogata. Uroki województwa można odkrywać na wiele sposobów, np. podążając szklakiem wybitnych Polaków, zwiedzając – Żelazową Wolę Fryderyka Chopina, Czarnolas – Jana Kochanowskiego, Warkę – Kazimierza Pułaskiego czy Gołotczyznę – Aleksandra Świętochowskiego. Warto też poznać region śladami wielkich bitew i wydarzeń historycznych, obserwując np. rekonstrukcje bitwy pod Mławą lub nad Bzurą.

Ciekawym wyzwaniem jest szlak zamków, dworków i pałaców, ponieważ na Mazowszu zachowało się wiele pamiątek przeszłości – m.in. ruiny dawnych zamków książąt mazowieckich w Ciechanowie i Czersku, a także dworki szlacheckie. Osoby zainteresowane tradycją urzekną z pewnością miejsca popularyzujące kulturę ludową, takie jak Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Wsi Radomskiej czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, oferujące możliwość zajrzenia w minione czasy dzięki żywym ekspozycjom i stylizowanym imprezom.

Malownicza przyroda regionu skłania do aktywnego spędzania czasu. Turyści mają do wyboru liczne ścieżki rowerowe, piesze oraz szlaki wodne, dzięki którym całe województwo można objechać, obejść i opłynąć, przy okazji świetnie się bawiąc. Mazowsze to także region rzek, nie tylko Wisły – „królowej rzek Polski”, ale także Bugu, Narwi i Pilicy. Na miłośników sportów wodnych czeka również Zalew Zegrzyński.

Każdy, kto ceni sobie spokojny wypoczynek na łonie natury znajdzie na Mazowszu coś dla siebie. 22 proc. powierzchni regionu zajmują tereny leśne, w tym Puszcze: Kampinoska, Biała, Zielona – Kurpiowska, Bolimowska, Kamieniecka i Kozienicka. W przeciwieństwie do wielu regionów Europy są one powszechnie dostępne. Do Kampinosu zapraszam zarówno spacerowiczów w starszym wieku, rodziców z dziećmi, zapalonych rowerzystów, jak i fanów turystyki konnej. Na zainteresowanych czekają zagospodarowane leśne parkingi, miejsca odpoczynku i gęsta sieć dobrze oznakowanych szlaków.

Amatorzy mocniejszych wrażeń także znajdą coś dla siebie na mazowieckiej ziemi. Do dyspozycji uzależnionych od adrenaliny są tu quady, tory motokrosowe, loty motolotnią, sporty motorowodne i surfing. Ci, którzy wolą nieco mniejszą aktywność, mogą spróbować swoich sił choćby na polu golfowym.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Więcej informacji:
www.NajlepszeImprezy.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto