Facebook Google+ Twitter

Gdzie i kiedy powstanie lubelskie lotnisko?

Zarząd województwa lubelskiego poddał krytyce plany budowy Lotniska koło Lubartowa. Poprzedni marszałek Edwart Wojtas (PSL) mocno popierał pomysł budowy lotniska w Niedźwiadzie. Inne podejście mają obecne władze województwa, które optują za inwestycją w podlubelskim Świdniku.

Nowy wicemarszałek Jacek Sobczak (PO) przeanalizował wszystkie dokumenty od 2001 r., kiedy po raz pierwszy pojawiły się plany budowy lotniska w podlubartowskiej Niedźwiadzie. Szczególnie wiele wątpliwości marszałek ma do poszczególnych analiz dotyczących budowy portu lotniczego, w tym do analizy ochrony antyterrorystycznej przyszłego portu lotniczego w Niedźwiadzie.

Nowe władze województwa mocno forsują budowę lotniska w Świdniku, które mogłoby powstać do 2009 r. za kwotę w przedziale 120-150 mln zł. Taka inwestycja niestety związana byłaby z budową bardzo krótkiego pasa startowego. Zaledwie 1700 metrów długości i 30 metrów szerokości nie daje żadnych przyszłościowych perspektyw. W dodatku przeciwni budowie w Świdniku są mieszkańcy lubelskiego osiedla Felin i... ekolodzy. Na terenach planowanych pod inwestycję swoje lęgowiska ma bowiem chroniony gatunek susła perełkowanego.

Inna sytuacja jest z lotniskiem w Niedźwiadzie. Pas startowy leżałby na płaskim, niezabudowanym, pozbawionym naturalnych i sztucznych przeszkód terenie. Jego długości wynosiłaby powyżej 1800 m, a szerokość drogi startowej powyżej 45 m. Długość startu wynosiłaby 2800 m, a więc z takiego lotniska mógłby startować prawie każdy samolot (np. Boeing 737 o pojemności 200 pasażerów).

Poważna, długookresowa inwestycja?

Czy zatem województwo lubelskie stać na poważne przyszłościowe inwestycje? Obawy zwolenników lotniska w Niedźwiadzie są uzasadnione, tym bardziej, że inwestycja została wpisana w strategię rozwoju kraju i rozpoczął się już wykup gruntów pod budowę. Z drugiej strony, w momencie oddania do użytku lotniska w Świdniku w 2009 roku, może okazać się, że będzie ono za małe. Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson przekonuje, że pas startowy można rozbudować. Obie lokalizacje mają więc przeciwników i zwolenników. Z każdą zmianą ekipy rządzącej województwem, forsowana jest któraś z lokalizacji. Szkopuł w tym, że przez kilka lat trwających na Lubelszczyźnie przepychanek w sprawie lotniska, nadal nie wylądował tu żaden samolot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

He, to też zawsze jakiś argument.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli już, to w Niedźwiadzie - bliżej Lubartowa, w którym się wychowałam. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.