Facebook Google+ Twitter

"Gdzie jest cholerne ONZ?". Dramatyczne nagranie z Hims w Syrii

W oblężonym przez wojska reżimu Baszara Al-Asada mieście Hims, brakuje pomocy humanitarnej oraz zagranicznych dziennikarzy. Internet dla jego mieszkańców stał się jednym środkiem komunikacji. "Gdzie jest ludzkość? Gdzie jest cholerne ONZ?" - pyta w dramatycznej relacji wideo miejscowy obrońca praw człowieka.

Dziewczynka z flagą syryjskiej opozycji podczas demonstracji w Waszyngtonie (http://www.flickr.com/photos/vpickering/6661165309/in/photostream/) / Fot. vpickering / flickr.comOd momentu rozpoczęcia antyrządowego powstania w Syrii, władze w Damaszku za wszelką cenę starają się nie wpuszczać do kraju zagranicznych dziennikarzy. Państwowa propaganda stara się również odciąć od komunikacji miasto Hims, oblężonego od kilku tygodni przez wojska prezydenta Baszara Al-Asada. Praktycznie jedyne informacje o bieżącej sytuacji pochodzą od jego mieszkańców, którzy umieszczają w internecie amatorskie nagrania. Danny Abdul Dayem, 22-letni bloger oraz syryjski aktywista udostępnił ostatnio w sieci dramatyczne wideo, obrazujące ogrom zniszczeń i ludzkiej tragedii w mieście Hims. To jest Hims, Bab Amro. Widzimy kolejną rakietę spadającą na cywilne domy. To się dzieje cały dzień od godz. 5 rano. Teraz jest godz. 8. To będzie trwać do godz. 19. To jest życie, do którego musieliśmy przywyknąć: rakiety, pociski zabijające dzieci na ulicy, części ciał - zaczyna swoje nagranie młody Syryjczyk.

Danny Abdul Dayem na kilkuminutowym nagraniu przekazanym agencji Reutera, pyta gdzie jest ONZ oraz społeczność międzynarodowa, która powinna interweniować w imieniu syryjskich cywilów. Warto przypomnieć, że na ostatnim głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej reżim Baszara Al-Asada, Rosja oraz Chiny (stali członkowie tego organu Narodów Zjednoczonych) zawetowały dokument. Armia podległa prezydentowi kraju od 11 dni odcina miasto Hims od dostaw żywności, leków czy opału. Temperatura o tej porze roku może dojść nawet do zera stopni Cencjusza. Organizacje pozarządowe ostrzegają, że w Hims może dojść do katastrofy humanitarnej a według innych informacji w całym mieście jest tylko trzech lekarzy, z czego jeden sam jest ranny.

To jest szpital polowy, jest godz. 7. To jest małe dziecko, ma około dwóch lat. Zostało zabite we własnym domu. Czy na to czeka ONZ? Aż nie będzie już dzieci? Aż zabiją wszystkie dzieci i kobiety? - opowiada bloger wchodząc do prowizorycznego szpitala polowego w dzielnicy Bab Amro. Na ulicy wciąż słuchać strzały oraz odgłosy spadających pocisków moździerzowych. Danny Abdul Dayem oprowadza kamerzystę po zniszczonych w wyniku bombardowania budynkach, większość z nich była zamieszkiwana przez cywilów. Widzicie, gdzie spadły rakiety (...) To są ciała cywilów. To nie jest wojsko. To są dzieci, mężczyźni i kobiety - dodaje młody Syryjczyk.

Kadr z filmu Danny'ego Abdula Dayema pokazujący ranne w bombardowaniach dzieci (The Telegraph) / Fot. http://www.youtube.com/watch?v=ASZm5P6yilkPodróż po opustoszałym i obróconym w ruiny przez wojska Al-Asada mieście aktywista kończy w jednym z zniszczonych domów. Tam, na podłodze siedzi kilkoro zaniedbanych dzieci, wśród nich są również te z opatrunkami po ranach. Popatrzcie na te dzieci. Czy tak reżim Asada powinien traktować dzieci? Teraz widzicie, że reżim Asada zabija dzieci. Co ONZ zamierza z tym zrobić? Nic! Będą siedzieć i dyskutować. Sprawdzą, czy mogą to zrobić pokojowo (...) Jak możecie stać bezczynnie i patrzeć na nie? To jest Syria, Hims, Bab Amro - tymi słowami kończy swoje nagranie Danny Abdul Dayem.

Hims, położone w środkowej części kraju uważane jest za bastion demokratycznej opozycji, domagającej się ustąpienia rządzącego od 2000 r. prezydenta Baszara Al-Asada. Od początków masowych protestów, w marcu ubiegłego roku, w walkach pomiędzy powstańcami a wojskami rządu z Damaszku mogło zginąć nawet 6 tys. osób. W zdecydowanej większości są to cywile.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Dogers
 • Dogers
 • 13.02.2012 14:52

Interwencja jest nieunikniona to kwestia miesięcy mam tylko nadzieje że nakręcą filmik jak zginie Asad -Kadafi już czeka w piekle Hadesa :-) Nawet bez interwencji uciśnione masy pragnące wolność obalą TYRANA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Rosja i Chiny tak źle robią? Wystarczy popatrzeć ile było ofiar w Iraku a ile jest w Afganistanie i czym różni się aktualna demokracja w tych krajach od modelu Husajnowskiego czy Talibowskiego, prócz tego, że aktualnie sa proamerykańskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Andrzej Dyktus. Co prawda redaktorem nie jestem, ale "o tych sprawach z naszego podwórka" piszę. Wystarczy znaleźć i przeczytać. Linku nie będę podawał, żeby nikt mi nie zarzucił używania serwisu do reklamowania swoich materiałów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Dyktus
 • Andrzej Dyktus
 • 11.02.2012 22:23

Można zapytać, czy lepiej zginąć od pocisku natychmiast, czy latami żyć w nędzy i głodzie. Proponuję spróbować przeżyć za 351 zł miesięcznie w Polsce, po przekroczeniu tej bariery nie można się starać już o pomoc do MOPS-u. To wszystko dzieje się dzisiaj pod rządami PO i PSL. Z tub medialnej dominacji słychać tylko jak jest fajnie. Proponuję sięgnąć po oficjalne dane statystyczne i sprawdzić poziom ubóstwa na przestrzeni ostatnich 10 lat oraz jakie kryterium jest ustalone do zakwalifikowania osoby jako ubogiej. A ile dzieci jest pozbawionych podstawowej opieki zdrowotnej i socjalnej? Może ktoś wie ile osób na przestrzeni 10 ostatnich lat zamarzło, zostało wyrzuconych do baraków, bo nie jest w stanie udźwignąć czyszowych opłat. Jak to jest, że od lat jedni otrzymują emerytury grubo ponad 5 tysięcy, a znacznie więcej jest emerytur nie przekraczających 1 tysiąca. Przecież przed laty nie było osobistych odpisów uzależnionych od zarobków, ale obciążenia firm składką emerytalną było wspólnotowe. Dlaczego zatem nie chce się zmienić ustawy o świadczeniach emerytalnych, aby raz na zawsze skończyć ze "starym portfelem" ? Pytań jest znacznie więcej o niesprawiedliwość w naszej Ojczyźnie.
Jeden z najstarszych posłów wielu kadencji Stanisław Żelichowski posunął się kiedyś do tego, że proponował zapis ustawowy dający specjalny dodatek emerytalny dla posłów wielokadencyjnych - ze względu na ciężką pracę.
Czy może być lepsze wytłumaczenie tych nieprawości władzy żyjącej ponad stan? Czy szykowanie igrzysk za budżetowe pieniądze i stadionu za 2 mld złotych i "Orlików", podczas kiedy w szkołach eliminuje się "szklankę mleka", likwiduje się powszechny dostęp do lecznictwa i przydziela się luksusowe mieszkania dla "niezbędników". Jak to jest, że prawo do wypowiedzi w mediach opłacanych głównie przez emerytów mają jedynie ci, którzy są prorządowi, a innych się ośmiesza. W przekaźnikach leje się gwałt, przemoc, gloryfikuje się bezwstydność i tasiemcowe bzdety, a potem udaje się zszokowanych, bo matka zabija dzieci, dzieci mordują rodziców. Na dodatek władza bez zahamowań wchodzi w rolę wasalską i podpisuje w ciemno "porozumienie" czytając co najwyżej jego tytuł. I na koniec dodam, że nawet internautom chce się kneblować usta!
Piszcie zatem redaktorzy o tych sprawach z naszego podwórka, nie epatując się nawet tym, że dziennie morduje się żyjących chrześcijan, muzułmanów przy aprobacie miczących "elit", w tym polskich!
Proszę zajrzeć na stronę:www.andrzej.dyktus.infocoig.pl, gdzie znajdziecie dowody na to, jak ustawowo spycha się na margines życia setki tysięcy Polaków z zimną krwią i bezczelnie okłamuje się Rodaków.

Życzę pożytecznej lektury i właściwych wniosków.
Andrzej Dyktus

Komentarz został ukrytyrozwiń
karol.w.
 • karol.w.
 • 11.02.2012 21:56

onz celowo piszę z małej litery słucha,wróć jest posłuszne ruskim i kitajcom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ONZ to zramolała instytucja. Ona się tak samo wywiązuje ze swoich obowiązków wobec swoich członków, jak nasze państwo z obowiązków wobec swoich obywateli. We wszystkich instytucjach o jedno zabiegają - o pieniądze, ale dla siebie i o utrzymanie się przy korycie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
siara
 • siara
 • 11.02.2012 17:56

Amerykanom za niedługo zacznie brakować zapasów ropy naftowej to już teraz zaczynają przejmować na bliskim wschodzie złoża i podporządkować sobie państwa do tej pory niezależne od żydo- amerykańskich koncernów naftowych tak że tylko Chiny i Rosja są poza zasięgiem Stanów Zjednoczonych i Izraela,produkcja broni i wyposażenia wojska to też dobry pomysł na kryzys świata kapitalistycznego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaczyna i kończy się na ludzkim nieszczęściu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fujara
 • fujara
 • 11.02.2012 14:31

islamisci nie sa glupi .ameryka europa napomaga przejeciu wladzy islamistom.tam sie dopiero dziac bedzie

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 11.02.2012 14:18

Obecny rząd PO, wraz z Rosjanami nie pozwoli by imperialiści amerykańscy wtrącali się w sprawy Syrii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.